Svrbenie

Svrbenie je úplný unikát, pretože žiadny iný ľudský orgán než koža tento fenomén nemá. Prečo vlastne človek potrebuje niečo také? V pôvodných komunitách, kde ľudia žili vo veľkých tlupách, existovalo veľké množstvo parazitárnych chorôb. Práve svrbenie potom bolo signálom imunitného systému, že je na koži čosi nepatričné, čo je potrebné odstrániť, aby to človeka nepoškodilo. Vtedy to bol jav pozitívny.

Atopický ekzém a svědění - Protopan®

V civilizovanej spoločnosti, kde máme antibiotiká, hygienu a všetko ostatné, tento fenomén trochu stratil význam a bohužiaľ nastala celkom iná situácia. Týka sa práve alergií a ekzémov, kedy imunitný systém podobným spôsobom reaguje na vonkajšie alebo vnútorné vplyvy ako na niečo cudzorodé a špatné a svrbenie je vedľajším produktom. Svrbenie veľmi často predchádza vzniku ekzému, sprevádza ho a pokiaľ i relatívne hojaca sa koža silno svrbí, je to známka toho, že je potreba liečbe venovať sa intenzívnejšie i naďalej.

Bohužiaľ neexistuje jediná látka, ktorá by na svrbenie spoľahlivo pôsobila a to preto, že svrbenie v koži je vyvolávané množstvom faktorov. Tými sú cytokíny, teda látky, ktoré zo seba tvoria a vydávajú imunitné bunky i kožné bunky. Aj suchosť buniek môže sama o sebe viesť k svrbeniu a nepriamo k aktivácii ekzému. Bohužiaľ škriabanie, ktoré prináša úľavu, svrbenie vlastne ešte zhoršuje tým, že poškodzuje bunky a tie potom tieto cytokíny uvoľňujú. Úlohu vo svrbení hrajú aj ďalšie, už veľa rokov známe deje, ale aj procesy, súvisiace s vnútrobunkovou biochémiou buniek, čo sú javy donedávna neznáme. Neexistuje ani jeden univerzálny liek na svrbenie.

Čo ale v prípade svrbenia podniknúť? Existujú lieky, nazývané antihistaminiká, ktoré zasahujú len jednu látku, spôsobujúcu svrbenie, čo je histamín, ktoré môžeme v tých situáciách ako jednu z možností použiť. Pretože ale nepokrýva celé spektrum mechanizmov spúšťajúce svrbenie, je treba podnikať aj ďalšie veci. Súčasne je dôležité kožu premasťovať, zvláčňovať, väčšinou teda skôr chladivými krémami s ľahko kyslou pH, pretože trochu umŕtvujú nervové zakončenia. Pri škriabaní sa odporúča miesto nechtov používať dlaň naplocho, tým sa zmenšuje riziko podráždenia a zanesenia infekcie.

Pokiaľ je svrbenie veľké, je vhodné miestnosť, v nej sa človek pohybuje, udržiavať chladnejšiu. U  malých detí možno pred spaním dať povlečenie na chvíľu do mrazničky. Tým sa po prvé zlikvidujú roztoče a po druhé chlad môže priniesť určitý stupeň úľavy. U malých detí sa niekedy na noc nasadzujú bavlnené rukavičky, aby sa deti toľko neškriabali. Na svrbenie je ale vždy treba prihliadať zo širšieho hľadiska a v spolupráci s lekárom si vytipovať, čo by človeku mohlo pomôcť najviac.

Sdílet ...

Facebook Protopan Twitter Protopan Google plus Plus E-mail

Ostatné

Ekzém v letnom období

Ekzém v letnom období

V letnom období sa viacerým bežným ekzematikom s atopickým ekzémom stav zlepší.... Víac...

Obliekanie

Obliekanie

Aj správne obliekanie je pre osoby trpiace atopickým ekzémom veľmi dôležité. Doporučuje... Víac...

Starostlivosť o pokožku

Vplyv stravy na atopický ekzém

Vplyv stravy na atopický ekzém

Kontrolovať stravu ekzematikov by sme mali hlavne u malých detí, kde sú častými... Víac...

Potravinové alergie

Potravinové alergie

Ešte raz sa zastavme pri potravinách a ich vplyvu na atopický ekzém. Pýtate sa, či... Víac...

Rady pre deti

Riziko atopického ekzému u detí

Riziko atopického ekzému u detí

Veľmi častou otázkou je miera rizika vzniku choroby u dieťaťa, pokiaľ je jeden... Víac...

Domáce prostredie detí

Domáce prostredie detí

Úprava domáceho prostredia v prípade atopického ekzému u dieťaťa je ešte... Víac...

Život atopika čítanie a rady o starostlivosti o pokožku


Všetko o ekzéme

Diagnóza: atopický ekzém

Atopický ekzém je chronické, svrbiace, zápalové ochorenie kože, vznikajúce geneticky. V žiadnom prípade sa teda nejedná o nákazlivé ochorenie. Existujú tu dva okruhy poruchy a to... Víac...

Diagnóza: atopický ekzém

Starostlivosť o pokožku

Vplyv stravy na atopický ekzém

Kontrolovať stravu ekzematikov by sme mali hlavne u malých detí, kde sú častými alergénmi napríklad kravské mlieko, orechy, sója, vaječný bielok a ryby. To neznamená, že by pre ostatné... Víac...

Vplyv stravy na atopický ekzém

Rady pre deti

Riziko atopického ekzému u detí

Veľmi častou otázkou je miera rizika vzniku choroby u dieťaťa, pokiaľ je jeden z rodičov postihnutý atopickým ekzémom. Pretože atopia je vrodený predpoklad, nededí sa ochorenie samé, ale... Víac...

Riziko atopického ekzému u detí

Ostatné

Ekzém v letnom období

V letnom období sa viacerým bežným ekzematikom s atopickým ekzémom stav zlepší. Existuje ale skupina závažných pacientov, trpiacich rozsiahlym ekzémom, ktorý naopak v letnom období... Víac...

Ekzém v letnom období

Život atopika čítanie a rady o starostlivosti o pokožku

– Môj príbeh atopika
– Všetko o atopickom ekzéme
– Strava a správna hygiena
– Rady pre deti

Viac ..

On-line poradňa Radi Vám poradíme ...

– Ako užívať Protopan®
– Najčastejšie otázky
– Zdieľame príbehy
– Napíšte nám

Viac ..

Produkty

Protopan® - pre komplexnú starostlivosť o pokožku.
Všetky informácie o prípravkoch Protopan ® určených pre komplexnú starostlivosť o kožu. Možnosť nákupu so zárukou priamo od výrobcu vr. odoslanie do 24 hodín.

Viac ..

Starostlivosť zvonku

Starostlivosť zvnútra