Klasická liečba ekzému

Každá liečba je zbytočná bez predchádzajúcej prevencie a starostlivosti. Liečba sa volí v závislosti na tom, ako je ekzém rozšírený, či sa jedná len o suché miesta so šupinami, alebo o vyrážky, pľuzgieriky a mokvanie. Lekár tiež vždy prihliada k priebehu. Inak sa lieči ekzém, prebiehajúci súvisle nepriaznivo, ako ten, kde len dvakrát za rok dochádza k zhoršeniu.

Základom je vždy liečba zvonku, lokálna, v ťažších prípadoch sa pridáva fototerapia. Jedná sa o liečebné ožarovanie UV svetlom, ktoré môže čiastočne ekzém zlepšiť. V tých najťažších prípadoch sa potom používajú preparáty tlmiace imunitu. Ich nasadenie sa musí vždy dôkladne zvážiť, tieto prostriedky majú totiž nežiaduce účinky. Vždy je veľmi dôležité, aby dermatológ pacientovi riadne vysvetlil, ako lieky používať. Liečba sa líši v prípade, že je ekzém v akútnej fáze, keď svrbí, mokvá atď. a v chronickej fáze, keď je koža len suchá s miernym zápalom.

V akútnej fáze nie sú vhodné maste alebo hutné krémy, aplikujú sa obklady alebo špeciálne spreje. Tie vďaka odparovaniu sťahujú zápal a obsahujú aj ďalšie účinné látky. V tomto prípade je ale forma prostriedku dôležitejšie než účinná látka sama.

V chronickej fáze je to naopak. Tu je dôležitá práve účinná látka. Obvykle sa volia hutnejšie prostriedky nielen kvôli premasteniu suchej kože, ale aj preto, že z mastného základu sa účinná látka dostáva lepšie a hlbšie do kože. Ďalej existujú aj špeciálne techniky aplikácie týchto prostriedkov tak, aby ich účinnosť bola maximálne využitá. Sú to špeciálne obklady, ktorých aplikovanie sa prevádza v nemocniciach, ale po školenie ich môžu robiť aj rodičia malých pacientov. Pri týchto obkladoch sa aplikuje liečivo, cez liečivo sa dáva vlhký zábal a na to ešte suchý zábal. Táto technika umožňuje aj odparenie zápalu z kože, aj jej zvlhčenie. Vždy je ale treba pred aplikáciou všetko prekonzultovať s odborníkom, pretože v tomto prípade aj dobre zvolený liek, ale v nevhodnom množstve a konzistencii, môže skôr uškodiť ako pomôcť.

Ďalšia špeciálna technika sa nazýva oklúzia. Používa sa v prípade, že sa ekzém nachádza v chronickej fáze tam, kde je veľký nános rohoviny a na miesta, kde to je reálne. Príkladom môžu byť ruky s veľkými nánosmi rohoviny, ktoré vďaka pohybu praskajú. Tu sa nanáša účinná látka v masti a tá sa potom prekrýva polopriepustnou vrstvou, napr. potravinárskou fóliou, alebo ľahkými igelitovými rukavicami. Tým sa čiastočne zabráni odparovaniu vody z kože, dochádza k posilneniu prieniku účinnej látky. Aj tu platí, že je potrebné pred použitím tejto techniky konzultovať situáciu so svojim dermatológom.

Škála vlastných účinných látok pre atopický ekzém nie je bohužiaľ taká široká ako u iných chorôb. Vždy sa jedná o lieky, ktoré sú protizápalové. V súčasnej dobe má medicína k dispozícii dve základné skupiny - a to kortikoidy a lokálne imunoglobulátory. Okrem týchto liečiv existujú ešte tradičné prostriedky s mierne protizápalovými účinkami, ako sú dechty a ichtyol, tie sa používajú ako doplňujúca liečba u miernejších foriem ekzému alebo k doliečovaniu. Ich príprava a aplikácia je ale prácna a väčšina prostriedkov má dosť nepríjemnú vôňu. Z tohto dôvodu sa nepoužívajú tak často, ale u ťažších prípadoch má ich použitie svoj zmysel.

Sdílet ...

Facebook Protopan Twitter Protopan Google plus Plus E-mail


Hlavná stránka » Atopický ekzém » Všetko o ekzéme » Klasická liečba ekzému


Ostatné

Ekzém v letnom období

Ekzém v letnom období

V letnom období sa viacerým bežným ekzematikom s atopickým ekzémom stav zlepší.... Víac...

Obliekanie

Obliekanie

Aj správne obliekanie je pre osoby trpiace atopickým ekzémom veľmi dôležité. Doporučuje... Víac...

Starostlivosť o pokožku

Vplyv stravy na atopický ekzém

Vplyv stravy na atopický ekzém

Kontrolovať stravu ekzematikov by sme mali hlavne u malých detí, kde sú častými... Víac...

Potravinové alergie

Potravinové alergie

Ešte raz sa zastavme pri potravinách a ich vplyvu na atopický ekzém. Pýtate sa, či... Víac...

Rady pre deti

Riziko atopického ekzému u detí

Riziko atopického ekzému u detí

Veľmi častou otázkou je miera rizika vzniku choroby u dieťaťa, pokiaľ je jeden... Víac...

Domáce prostredie detí

Domáce prostredie detí

Úprava domáceho prostredia v prípade atopického ekzému u dieťaťa je ešte... Víac...

Život atopika čítanie a rady o starostlivosti o pokožku


Všetko o ekzéme

Diagnóza: atopický ekzém

Atopický ekzém je chronické, svrbiace, zápalové ochorenie kože, vznikajúce geneticky. V žiadnom prípade sa teda nejedná o nákazlivé ochorenie. Existujú tu dva okruhy poruchy a to... Víac...

Diagnóza: atopický ekzém

Starostlivosť o pokožku

Vplyv stravy na atopický ekzém

Kontrolovať stravu ekzematikov by sme mali hlavne u malých detí, kde sú častými alergénmi napríklad kravské mlieko, orechy, sója, vaječný bielok a ryby. To neznamená, že by pre ostatné... Víac...

Vplyv stravy na atopický ekzém

Rady pre deti

Riziko atopického ekzému u detí

Veľmi častou otázkou je miera rizika vzniku choroby u dieťaťa, pokiaľ je jeden z rodičov postihnutý atopickým ekzémom. Pretože atopia je vrodený predpoklad, nededí sa ochorenie samé, ale... Víac...

Riziko atopického ekzému u detí

Ostatné

Ekzém v letnom období

V letnom období sa viacerým bežným ekzematikom s atopickým ekzémom stav zlepší. Existuje ale skupina závažných pacientov, trpiacich rozsiahlym ekzémom, ktorý naopak v letnom období... Víac...

Ekzém v letnom období

Život atopika čítanie a rady o starostlivosti o pokožku

– Môj príbeh atopika
– Všetko o atopickom ekzéme
– Strava a správna hygiena
– Rady pre deti

Viac ..

On-line poradňa Radi Vám poradíme ...

– Ako užívať Protopan®
– Najčastejšie otázky
– Zdieľame príbehy
– Napíšte nám

Viac ..

Produkty

Protopan® - pre komplexnú starostlivosť o pokožku.
Všetky informácie o prípravkoch Protopan ® určených pre komplexnú starostlivosť o kožu. Možnosť nákupu so zárukou priamo od výrobcu vr. odoslanie do 24 hodín.

Viac ..

Starostlivosť zvonku

Starostlivosť zvnútra