SK

Život atopika

č í t a n i e  a  r a d y  o  s t a r o s t l i v o s t i  o  p o k o ž k u

Život atopika

Kortikoidy a lokálne imunomodulátory

Kortikoidy - tieto lieky bývajú pacientmi často zatracované a často aj samotní lekári mávajú obavy pri ich použití. Tieto látky síce majú nežiaduce účinky, ale pri správnom používaní sa dajú aplikovať tak, aby z toho mal človek prospech a nepoškodil sa. Aké nežiaduce účinky kortikoidy majú?

Kortikoidy a lokální imunomodulátory

Prvou skupinou sú vnútorné účinky. Tie by nastali v prípade, pokiaľ by človek používal kortikoidy na viac ako 30% telesného povrchu. Potom by sa časť mohla vstrebať  aj do krvi. Podobné riziko hrozí aj v prípade použitia na miestach s veľmi tenkou kožou, ako je tvár či oblasť genitálií. Dnes tiež záleží aj na type kortikoidu. Staršie generácie liekov mali väčšie nežiaduce účinky, modernejšie, používané v súčasnosti, majú ďaleko bezpečnejší profil.

Ďalej existujú kožné nežiaduce účinky, ale tie nastávajú len v tom prípade, že pacient používa tieto lieky špatne, teda aplikuje hrubé vrstvy, niekoľkokrát za deň, dlhodobo bez pauzy. Jedná sa o atrofiu, teda stenčovanie kože, tvorbu žiliek či jazvičiek, teda o akési starnutie kože.  Kortikoidy sú látky ľudskému telu v podstate prirodzené. Sú obdobou hormónov kôry nadobličiek, takže pokiaľ ich dávka nie je prehnaná, organizmus si s nimi dokáže bez problémov poradiť a nedochádza k ich hromadeniu v organizme, alebo k sčítaniu účinkov po rokoch. Ak sa tieto lieky používajú v súlade so zásadami bezpečnosti a podľa inštrukcií lekára, nemusia nežiaduce účinky vôbec nastať.

Ako teda kortikoidy používať, aby sme z nich vyťažili to pozitívne a vyhli sa nežiaducim účinkom? Je treba zdôrazniť, že kortikoidy nie sú určené pre starostlivosť o suchú kožu, ale ide o protizápalové lieky. Behom ich užívania je potrebné kožu dostatočne premasťovať premasťujúcimi prostriedkami. Kortikoidy se často kombinujú s ďalšími látkami vo forme mastí a krémov, ktoré majú protizápalové účinky, treba aj už spomínaný ichtamol. Samozrejme je potrebné dodržiavať všetky bežné preventívne opatrenia.

Pokiaľ sa ochorenie nezlepšuje, nasadzujú sa rôzne režimy liečby. Obvykle sa korikoidy aplikujú jedenkrát denne večer v tenkej vrstve na postihnuté miesta. Ako náhle začne zápal ustupovať, nanáša sa liek každý druhý deň na noc, potom každý tretí deň na noc a frekvencia používania sa pomaly znižuje. Je to preto, že sklon k zápalu v koži neustále pretrváva, takže pokiaľ by došlo k náhlemu vysadeniu a zápal by nebol  úplne zahojený, znovu by prepukol v plnej intenzite. Buď sa postupným znižovaním liek úplne vysadí, to v prípade, ak sa zápal úplne zahojil, alebo sa ochorenie zlepší, ale zvyšky zápalu v koži pretrvávajú. Potom stačí používať kortikoidy dvakrát do týždňa. V koži sa vytvorí akási zásobáreň a tú stačí len dopĺňať. Tiež záleží na lokalizácii ekzému. Existujú miesta, ktoré sú pre použitie kortikoidov kritické - tvár, krk, prípadne použitie u malých detí a tiež záleží na samotnom priebehu ochorenia. Totiž ani malá frekvencia používania kortikoidov dvakrát týždenne, pokiaľ by prebiehala dlhodobo, nie je bezpečná. Potom sa ich použitie vysadí a liečby sa dopĺňa ďalšími liekmi.

Pokiaľ aj počas liečby kortioidmi zápal prepukne nanovo, alebo v prípade malých detí, alebo je ekzém na citlivých partiách tváre, krku či genitálií, používajú sa lieky relatívne nové a to sú lokálne imunomodulátory. Aj tieto prostriedky tlmia nežiaduci zápal v koži. Tak ako v prípade liečby kortikoidmi, musí paralelne s touto liečbou dochádzať k dostatočnému premasťovaniu kože a tu je nutné vyhýbať sa dráždivým látkam a vplyvom. Lokálnych imunomodulátorov nie je také množstvo ako kortikoidov, tie môžu byť slabšie, silné, v mastiach, v krémoch či roztokoch. Neznamená to ale, že by nebola dostatočná možnosť, ako tieto imunomodulátory použiť. Tieto lieky majú veľkú výhodu v tom, že ich dlhodobé používanie je bezpečné, nenastávajú tu teda nežiaduce účinky ako v prípade kortikoidov. Niekedy sa ale, obzvlášť v akútnej fáze, môže dráždiť, nie je teda chybou zo začiatku na niekoľko dní ukľudniť kožu kortikoidmi a potom prejsť k dlhodobej, udržiavacej starostlivosti lokálnymi imunomodulátormi.  Tie sa na začiatku používajú intenzívne, teda dvakrát za deň, alebo jedenkrát denne večer, potom čo sa choroba stabilizuje, prechádza sa na udržiavaciu frekvenciu dva až trikrát za týždeň.

 

Sdílet ...

Facebook Protopan Twitter Protopan Google plus Plus E-mail


Hlavná stránka » Atopický ekzém » Všetko o ekzéme » Kortikoidy a lokálne imunomodulátory


Ostatné

Ekzém v letnom období

Ekzém v letnom období

V letnom období sa viacerým bežným ekzematikom s atopickým ekzémom stav zlepší.... Víac...

Obliekanie

Obliekanie

Aj správne obliekanie je pre osoby trpiace atopickým ekzémom veľmi dôležité. Doporučuje... Víac...

Starostlivosť o pokožku

Vplyv stravy na atopický ekzém

Vplyv stravy na atopický ekzém

Kontrolovať stravu ekzematikov by sme mali hlavne u malých detí, kde sú častými... Víac...

Potravinové alergie

Potravinové alergie

Ešte raz sa zastavme pri potravinách a ich vplyvu na atopický ekzém. Pýtate sa, či... Víac...

Rady pre deti

Riziko atopického ekzému u detí

Riziko atopického ekzému u detí

Veľmi častou otázkou je miera rizika vzniku choroby u dieťaťa, pokiaľ je jeden... Víac...

Domáce prostredie detí

Domáce prostredie detí

Úprava domáceho prostredia v prípade atopického ekzému u dieťaťa je ešte... Víac...

Život atopika čítanie a rady o starostlivosti o pokožku


Všetko o ekzéme

Diagnóza: atopický ekzém

Atopický ekzém je chronické, svrbiace, zápalové ochorenie kože, vznikajúce geneticky. V žiadnom prípade sa teda nejedná o nákazlivé ochorenie. Existujú tu dva okruhy poruchy a to... Víac...

Diagnóza: atopický ekzém

Starostlivosť o pokožku

Vplyv stravy na atopický ekzém

Kontrolovať stravu ekzematikov by sme mali hlavne u malých detí, kde sú častými alergénmi napríklad kravské mlieko, orechy, sója, vaječný bielok a ryby. To neznamená, že by pre ostatné... Víac...

Vplyv stravy na atopický ekzém

Rady pre deti

Riziko atopického ekzému u detí

Veľmi častou otázkou je miera rizika vzniku choroby u dieťaťa, pokiaľ je jeden z rodičov postihnutý atopickým ekzémom. Pretože atopia je vrodený predpoklad, nededí sa ochorenie samé, ale... Víac...

Riziko atopického ekzému u detí

Ostatné

Ekzém v letnom období

V letnom období sa viacerým bežným ekzematikom s atopickým ekzémom stav zlepší. Existuje ale skupina závažných pacientov, trpiacich rozsiahlym ekzémom, ktorý naopak v letnom období... Víac...

Ekzém v letnom období

Život atopika čítanie a rady o starostlivosti o pokožku

– Môj príbeh atopika
– Všetko o atopickom ekzéme
– Strava a správna hygiena
– Rady pre deti

Viac ..

On-line poradňa Radi Vám poradíme ...

– Ako užívať Protopan®
– Najčastejšie otázky
– Zdieľame príbehy
– Napíšte nám

Viac ..

Produkty

Protopan® - pre komplexnú starostlivosť o pokožku.
Všetky informácie o prípravkoch Protopan ® určených pre komplexnú starostlivosť o kožu. Možnosť nákupu so zárukou priamo od výrobcu vr. odoslanie do 24 hodín.

Viac ..

Starostlivosť zvonku

Starostlivosť zvnútra