Ekzém očných viečok

Ak sa zameriame na ekzém očných viečok, je treba povedať, že druhy ekzémov v týchto partiách môžu byť rôzne a môžu sa kombinovať. Častý je ekzém kontaktný, kedy sa človek za roky používania napríklad kozmetických prípravkov stane alergický na látky, ktoré prípravok obsahuje. Kedy potom príde s touto látkou do kontaktu, vytvorí sa na mieste aplikácie ekzém. Môže sa jednať o reakciu na kozmetiku, očné kvapky, ale aj na látky, ktoré si do očí prenesieme rukami, napríklad lak na nechty, zelenina, múka a pod.

Ekzém očních víček

Na viečkach sa môže vytvoriť aj nealergický zápal kože, ktorý vzniká presušením, mechanickým trením či namáhaním očí. Tento ekzém sa prejavuje hlavne pálením, svrbením a skôr ako vyrážka sa v takomto prípade objavuje začervenanie a olupovanie kože. Obyčajným pohľadom nie je možné zistiť o aký ekzém ide a až postupným vyšetrením a otázkami sa k tomu možno dopracovať.

Ďalej tu samozrejme môže byť atopický ekzém a tiež aerogénny ekzém, spôsobený vzdušnými alergénmi, ktoré väčšinou spôsobujú skôr dýchacie problémy (prach, peľ, perie, srsť zvierat, roztoče ...). Všetky tieto štyri vplyvy sa často kombinujú.

Ako teda takúto situáciu riešiť? Rozhodne návštevou lekára dermatológa, ktorý s pacientom situáciu rozoberie a prípadne, podľa potreby smeruje ďalej na očného lekára alebo alergológa. K ekzému v oblasti viečok sa totiž môžu pridať aj ďalšie problémy, ako je podráždenie, očný zápal a pod., preto teda vyšetrenie očného lekára.

Čo sa týka alergologického vyšetrenia, aj v tomto prípade je treba doplniť testy a zistiť, na čo je pacient alergický a čo má vo svojom prostredí vylúčiť, aby bol priebeh ekzému miernejší. Všetci títo lekári môžu predpísať lieky na atopický ekzém.

Čo sa týka liekov priamo do očí, tie smie predpisovať len očný lekár alebo alergológ, dermatológ ich predpísať nemôže. Ten smie predpísať lieky používané zvonku, teda nie priamo do očí, ale len na postihnuté viečka. Inak sú opatrenia pri ekzéme na očných viečkach podobné ako u ekzému na ktoromkoľvek mieste na tele, s jedinou špecialitou a to preto, že očné viečka sú najjemnejšou kožou na celom tele a sú veľmi náchylné k nežiaducim účinkom a k podráždeniu. Je teda potrebná veľká opatrnosť pri výbere liekov a v dĺžke ich užívania.

Sdílet ...

Facebook Protopan Twitter Protopan Google plus Plus E-mail


Hlavná stránka » Atopický ekzém » Všetko o ekzéme » Ekzém očných viečok


Ostatné

Ekzém v letnom období

Ekzém v letnom období

V letnom období sa viacerým bežným ekzematikom s atopickým ekzémom stav zlepší.... Víac...

Obliekanie

Obliekanie

Aj správne obliekanie je pre osoby trpiace atopickým ekzémom veľmi dôležité. Doporučuje... Víac...

Starostlivosť o pokožku

Vplyv stravy na atopický ekzém

Vplyv stravy na atopický ekzém

Kontrolovať stravu ekzematikov by sme mali hlavne u malých detí, kde sú častými... Víac...

Potravinové alergie

Potravinové alergie

Ešte raz sa zastavme pri potravinách a ich vplyvu na atopický ekzém. Pýtate sa, či... Víac...

Rady pre deti

Riziko atopického ekzému u detí

Riziko atopického ekzému u detí

Veľmi častou otázkou je miera rizika vzniku choroby u dieťaťa, pokiaľ je jeden... Víac...

Domáce prostredie detí

Domáce prostredie detí

Úprava domáceho prostredia v prípade atopického ekzému u dieťaťa je ešte... Víac...

Život atopika čítanie a rady o starostlivosti o pokožku


Všetko o ekzéme

Diagnóza: atopický ekzém

Atopický ekzém je chronické, svrbiace, zápalové ochorenie kože, vznikajúce geneticky. V žiadnom prípade sa teda nejedná o nákazlivé ochorenie. Existujú tu dva okruhy poruchy a to... Víac...

Diagnóza: atopický ekzém

Starostlivosť o pokožku

Vplyv stravy na atopický ekzém

Kontrolovať stravu ekzematikov by sme mali hlavne u malých detí, kde sú častými alergénmi napríklad kravské mlieko, orechy, sója, vaječný bielok a ryby. To neznamená, že by pre ostatné... Víac...

Vplyv stravy na atopický ekzém

Rady pre deti

Riziko atopického ekzému u detí

Veľmi častou otázkou je miera rizika vzniku choroby u dieťaťa, pokiaľ je jeden z rodičov postihnutý atopickým ekzémom. Pretože atopia je vrodený predpoklad, nededí sa ochorenie samé, ale... Víac...

Riziko atopického ekzému u detí

Ostatné

Ekzém v letnom období

V letnom období sa viacerým bežným ekzematikom s atopickým ekzémom stav zlepší. Existuje ale skupina závažných pacientov, trpiacich rozsiahlym ekzémom, ktorý naopak v letnom období... Víac...

Ekzém v letnom období

Život atopika čítanie a rady o starostlivosti o pokožku

– Môj príbeh atopika
– Všetko o atopickom ekzéme
– Strava a správna hygiena
– Rady pre deti

Viac ..

On-line poradňa Radi Vám poradíme ...

– Ako užívať Protopan®
– Najčastejšie otázky
– Zdieľame príbehy
– Napíšte nám

Viac ..

Produkty

Protopan® - pre komplexnú starostlivosť o pokožku.
Všetky informácie o prípravkoch Protopan ® určených pre komplexnú starostlivosť o kožu. Možnosť nákupu so zárukou priamo od výrobcu vr. odoslanie do 24 hodín.

Viac ..

Starostlivosť zvonku

Starostlivosť zvnútra