Vplyv stravy na atopický ekzém

Kontrolovať stravu ekzematikov by sme mali hlavne u malých detí, kde sú častými alergénmi napríklad kravské mlieko, orechy, sója, vaječný bielok a ryby. To neznamená, že by pre ostatné skupiny atopikov neexistovali žiadne obmedzenia. Sú potraviny, ktoré môžu atopický ekzém aktivovať. Buď sú kyslé, takže zvyšujú pH, môžu spustiť alergiu, lebo obsahujú látky, ktoré dokážu ekzém aktivovať nealergickým spôsobom (kyslé a pikantné veci, citrusové plody, káva, konzervované potraviny, zaváraná zelenina, kakao, a pod.). Tieto potraviny je vhodné nekonzumovať často alebo ich úplne vylúčiť.

Strava a atopický ekzém - Protopan®

Pokiaľ je na nejakú potravinu zistená alergia či klinicky, alebo v priebehu ekzému, je potom potrebné sa tejto potravine úplne vyhýbať. Ako už bolo spomenuté, u detí hrá strava dôležitejšiu úlohu než u dospelých. Jedným z najčastejších potravinových alergénov sú bielkoviny v kravskom mlieku. Nie všetky deti, ktoré majú zistenú pozitivitu na kravské mlieko alebo inú potravinu, s ňou majú problémy.

K spolupráci pri vyšetrení medzi dermatológom a alergológom dochádza vtedy, keď dieťa, ktoré má správnu starostlivosť a režim, sa nezlepší. Vyšetrenia nikdy nie sú stopercentné, vždy je dôležité vziať do úvahy i to, čo rodič sleduje. Neznamená to, že by rodičia mali svoje deti nejako výrazne obmedzovať, pretože je dôležité, aby ich strava bola nutrične vyvážená. Je ale treba pozorovať, ktoré potraviny dieťaťu nevyhovujú a tieto potom nedávať tak často, ale ich úplne vylúčiť a nahradiť inými.

Bohužiaľ v živočíšnych bielkovinách sa nedá ani varením, ani iným mechanizmom zmeniť ich potenciál vyvolávať alergie, zatiaľ čo u bielkovín rastlinných áno. Napríklad alergia na mrkvu sa veľmi často dá varením zlikvidovať a postihnutý potom môže mrkvu, napríklad v polievke, konzumovať. U živočíšnych bielkovín toto neplatí a je treba dávať pozor hlavne pri kojení, pretože prechádzajú do materského mlieka.

Pokiaľ sú rodičia alergici a u dieťaťa je podozrenie, že by mohlo mať sklon k atopii, potom by kojaca matka v žiadnom prípade nemala kravské mlieko konzumovať, pretože dieťa ho dostane v skoro nezmenenej podobe. To isté sa týka aj vaječného bielku. V takýchto prípadoch je treba sa obrátiť na alergológa, zaoberajúceho sa potravinovou alergiou. Ten prípadne v spolupráci s nutričným špecialistom odporučí takú diétu, aby dieťa malo v strave všetko potrebné a zároveň sa vylúči všetky potencionálne nebezpečné látky. V zhrnutí teda môžem povedať, že u dospelého je málokedy na vine zhoršovania ekzému alergia na potraviny, pretože potravinová alergia väčšinou do tretieho roku vyhasína a len u malého percenta ľudí ostáva do dospelosti.

Vhodné je teda vyhýbať sa uvedeným dráždivým potravinám, ale iné ekzematické diéty u dospelých nemajú väčšinou zmysel.

Sdílet ...

Facebook Protopan Twitter Protopan Google plus Plus E-mail


Hlavná stránka » Atopický ekzém » Starostlivosť o pokožku » Vplyv stravy na atopický ekzém


Ostatné

Ekzém v letnom období

Ekzém v letnom období

V letnom období sa viacerým bežným ekzematikom s atopickým ekzémom stav zlepší.... Víac...

Obliekanie

Obliekanie

Aj správne obliekanie je pre osoby trpiace atopickým ekzémom veľmi dôležité. Doporučuje... Víac...

Všetko o ekzéme

Diagnóza: atopický ekzém

Diagnóza: atopický ekzém

Atopický ekzém je chronické, svrbiace, zápalové ochorenie kože, vznikajúce geneticky.... Víac...

Diagnostika ekzému

Diagnostika ekzému

Skúsený lekár nemá s diagnostikou atopického ekzému veľké problémy. Vec, ktorá... Víac...

Rady pre deti

Riziko atopického ekzému u detí

Riziko atopického ekzému u detí

Veľmi častou otázkou je miera rizika vzniku choroby u dieťaťa, pokiaľ je jeden... Víac...

Domáce prostredie detí

Domáce prostredie detí

Úprava domáceho prostredia v prípade atopického ekzému u dieťaťa je ešte... Víac...

Život atopika čítanie a rady o starostlivosti o pokožku


Všetko o ekzéme

Diagnóza: atopický ekzém

Atopický ekzém je chronické, svrbiace, zápalové ochorenie kože, vznikajúce geneticky. V žiadnom prípade sa teda nejedná o nákazlivé ochorenie. Existujú tu dva okruhy poruchy a to... Víac...

Diagnóza: atopický ekzém

Starostlivosť o pokožku

Vplyv stravy na atopický ekzém

Kontrolovať stravu ekzematikov by sme mali hlavne u malých detí, kde sú častými alergénmi napríklad kravské mlieko, orechy, sója, vaječný bielok a ryby. To neznamená, že by pre ostatné... Víac...

Vplyv stravy na atopický ekzém

Rady pre deti

Riziko atopického ekzému u detí

Veľmi častou otázkou je miera rizika vzniku choroby u dieťaťa, pokiaľ je jeden z rodičov postihnutý atopickým ekzémom. Pretože atopia je vrodený predpoklad, nededí sa ochorenie samé, ale... Víac...

Riziko atopického ekzému u detí

Ostatné

Ekzém v letnom období

V letnom období sa viacerým bežným ekzematikom s atopickým ekzémom stav zlepší. Existuje ale skupina závažných pacientov, trpiacich rozsiahlym ekzémom, ktorý naopak v letnom období... Víac...

Ekzém v letnom období

Život atopika čítanie a rady o starostlivosti o pokožku

– Môj príbeh atopika
– Všetko o atopickom ekzéme
– Strava a správna hygiena
– Rady pre deti

Viac ..

On-line poradňa Radi Vám poradíme ...

– Ako užívať Protopan®
– Najčastejšie otázky
– Zdieľame príbehy
– Napíšte nám

Viac ..

Produkty

Protopan® - pre komplexnú starostlivosť o pokožku.
Všetky informácie o prípravkoch Protopan ® určených pre komplexnú starostlivosť o kožu. Možnosť nákupu so zárukou priamo od výrobcu vr. odoslanie do 24 hodín.

Viac ..

Starostlivosť zvonku

Starostlivosť zvnútra