Potravinové alergie

Ešte raz sa zastavme pri potravinách a ich vplyvu na atopický ekzém. Pýtate sa, či možno nahradiť kravské mlieko mliekom sójovým, tak odpoveď je, že sójové, alebo kozie mlieko majú úplne rovnaký alergénny potenciál ako kravské mlieko. Náhrady tohto typu teda vhodné nie sú. Osobám, ktoré majú určité riziko vzniku alergie na kravské mlieko, či už vďaka rodine, alebo kvôli priebehu choroby, sa odporúčajú hypoalergénne mlieka. Tie sú špeciálne upravené tak, aby boli bielkoviny v kratších reťazcoch, kde je potenciál vzniku alergie o niečo menší.

Potravinové alergie a atopický ekzém - Protopan® 

Kravské mlieko nie je pre človeka vlastne vôbec vhodnou potravinou. Organizmus sa na všetky veci potrebuje pomaly adaptovať a musí si uvedomiť, že takáto adaptácia je dlhodobá záležitosť. Obzvlášť u detí organizmus na kravské mlieko často plne adaptovaný nie je. Kravské mlieko má pritom trikrát viac bielkovín, než mlieko materské, jeho potenciál spôsobovať alergiu je preto ďaleko vyšší, než u materského mlieka. Z tohto dôvodu je pre deti materské mlieko ďaleko vhodnejšie než kravské.

Dospelý človek, ktorý nemá preukázanú alergiu na kravské mlieko, má ale v súvislosti s ním vypozorované zhoršovanie, môže použiť spomenuté, štiepené hypoalergénne mlieka. U dospelých môže ale nastať ešte iná vec, ktorá ekzém zhoršuje. Dospelý človek totiž nemusí byť alergický na bielkoviny v mlieku, ale na cukry v ňom obsiahnuté. Niektorí ľudia majú poruchu enzýmov, ktoré štiepia cukry. V takomto prípade môžu byť tolerované kvasené výrobky lepšie než surové mlieko. Naopak človek, alergický na mliečne bielkoviny, netoleruje žiadne mliečne výrobky.

Ak je preukázaná alergia na lepok, potom je treba dodržiavať veľmi prísnu bezlepkovú diétu, čo samozrejme platí ako pre osoby trpiace atopickým ekzémom, tak pre tých, ktorý sú v tomto smere zdravý. Pokiaľ je zistenie len podozrenie a táto alergia nebola nikdy potvrdená laboratórne, potom sa urobí tzv. eliminačný test. To znamená na jeden až dva mesiace držať prísnu bezlepkovú diétu a sledovať behom tejto doby vývoj ekzému. Pokiaľ je efekt výrazný, potom má rozhodne zmysel túto diétu dodržiavať naďalej. Dodržiavanie bezlepkovej diéty však nie je nič jednoduché. Bezlepkové potraviny sú dnes síce k dispozícii, ale sú drahé a lepok je naviac skrytý v rôznych prídavných látkach v bežne predajných potravinách i mimo pečivo, takže nasadenie bezlepkovej diéty bez akéhokoľvek preukázania alergie na lepok je pre ekzematika zaťažujúce a málo prirodzené.

Niekto tvrdí, že zelený čaj má priaznivý vplyv na atopický ekzém. Nie je však vykonaná žiadna štúdia a tieto priaznivé účinky nie sú nijako preukázané. Dá sa ale povedať, že zelený čaj je vďaka antioxidantom zdraviu prospešný. Mnoho ekzematikov má bohužiaľ skrytú či zjavnú alergiu na pele tráv a rôzne byliny, medzi ktoré zelený čaj patrí, takže v niektorých prípadoch môže existovať riziko zhoršenia. Naviac dlhodobá konzumácia zeleného čaju vo veľkých dávkach znižuje hladinu homocysteínu v krvi, čo je látka dôležitá pri prevencii aterosklerózy. Nadmerným pitím zeleného čaju si teda môžeme uškodiť.

Sdílet ...

Facebook Protopan Twitter Protopan Google plus Plus E-mail

Ostatné

Ekzém v letnom období

Ekzém v letnom období

V letnom období sa viacerým bežným ekzematikom s atopickým ekzémom stav zlepší.... Víac...

Obliekanie

Obliekanie

Aj správne obliekanie je pre osoby trpiace atopickým ekzémom veľmi dôležité. Doporučuje... Víac...

Všetko o ekzéme

Diagnóza: atopický ekzém

Diagnóza: atopický ekzém

Atopický ekzém je chronické, svrbiace, zápalové ochorenie kože, vznikajúce geneticky.... Víac...

Diagnostika ekzému

Diagnostika ekzému

Skúsený lekár nemá s diagnostikou atopického ekzému veľké problémy. Vec, ktorá... Víac...

Rady pre deti

Riziko atopického ekzému u detí

Riziko atopického ekzému u detí

Veľmi častou otázkou je miera rizika vzniku choroby u dieťaťa, pokiaľ je jeden... Víac...

Domáce prostredie detí

Domáce prostredie detí

Úprava domáceho prostredia v prípade atopického ekzému u dieťaťa je ešte... Víac...

Život atopika čítanie a rady o starostlivosti o pokožku


Všetko o ekzéme

Diagnóza: atopický ekzém

Atopický ekzém je chronické, svrbiace, zápalové ochorenie kože, vznikajúce geneticky. V žiadnom prípade sa teda nejedná o nákazlivé ochorenie. Existujú tu dva okruhy poruchy a to... Víac...

Diagnóza: atopický ekzém

Starostlivosť o pokožku

Vplyv stravy na atopický ekzém

Kontrolovať stravu ekzematikov by sme mali hlavne u malých detí, kde sú častými alergénmi napríklad kravské mlieko, orechy, sója, vaječný bielok a ryby. To neznamená, že by pre ostatné... Víac...

Vplyv stravy na atopický ekzém

Rady pre deti

Riziko atopického ekzému u detí

Veľmi častou otázkou je miera rizika vzniku choroby u dieťaťa, pokiaľ je jeden z rodičov postihnutý atopickým ekzémom. Pretože atopia je vrodený predpoklad, nededí sa ochorenie samé, ale... Víac...

Riziko atopického ekzému u detí

Ostatné

Ekzém v letnom období

V letnom období sa viacerým bežným ekzematikom s atopickým ekzémom stav zlepší. Existuje ale skupina závažných pacientov, trpiacich rozsiahlym ekzémom, ktorý naopak v letnom období... Víac...

Ekzém v letnom období

Život atopika čítanie a rady o starostlivosti o pokožku

– Môj príbeh atopika
– Všetko o atopickom ekzéme
– Strava a správna hygiena
– Rady pre deti

Viac ..

On-line poradňa Radi Vám poradíme ...

– Ako užívať Protopan®
– Najčastejšie otázky
– Zdieľame príbehy
– Napíšte nám

Viac ..

Produkty

Protopan® - pre komplexnú starostlivosť o pokožku.
Všetky informácie o prípravkoch Protopan ® určených pre komplexnú starostlivosť o kožu. Možnosť nákupu so zárukou priamo od výrobcu vr. odoslanie do 24 hodín.

Viac ..

Starostlivosť zvonku

Starostlivosť zvnútra