Zásady správnej hygieny

Ľudia s atopickým ekzémom netolerujú bežné, parfumované mydlá a sprchové gély. Tieto prostriedky už aj tak suchú, atopickú pokožku viac vysušujú a prispievajú k jej svrbeniu a ďalším komplikáciám. Pri atopickom ekzéme je pritom hygiena nesmierne dôležitá. K tomu účelu našťastie existujú špeciálne mycie emolienciá, ktoré kožu zmäkčia, zvláčnia, v prípadne umývacích prostriedkov aj umyjú.

Zásady správné hygieny u atopického ekzému - Protopan®

Na našom trhu existuje niekoľko preparátov, ktoré možno voľne kúpiť, alebo si ich nechať predpísať na recept. Všetky majú olejový charakter a skladajú sa z rôznych olejov. V prípade umývania malých detí nalejeme príslušné množstvo prostriedku priamo do vaničky, do letnej vody a rodič priamo na ruku alebo hubku aplikuje olej a dieťa umyje akoby ho umýval mydlom. Vzniknutý film sa úplne nezmyje, necháva sa na pokožke a potom sa opatrne aj jemne osuší.

U dospelých jednoznačne preferujeme namiesto vaňových kúpeľov, kde aj pri pridaní olejov prichádza k vysušeniu, sprchu a priamu aplikáciu umývacieho oleja na kožu. Je dôležité, aby po umytí ochranný film na koži ostal. Osušenie je potrebné vykonávať veľmi opatrne, ale poriadne. Po každom kúpeli či sprchovaní musí čo najskôr nasledovať ošetrenie pokožky premasťujúcim prostriedkom tak, aby sa v koži zachovala vlhkosť.

Tieto prostriedky sa používajú k umývaniu rúk a to u všetkých osôb trpiacich ekzémom, či už je to ekzém atopický, alebo iný. Tu je dôležité okrem všetkých preventívnych opatrení, aby ekzematik po umytí ruky skutočne dobre osušil. Pokiaľ je to osušenie len tak ledabolo a na koži napríklad v priestore medzi prstami zostanú zvyšky vody, sa koža zvrašťuje a dochádza k aktivácii ekzému. Šetrné, ale riadne osušenie je v prípade rúk veľmi dôležité. Existujú špeciálne tekuté mydlá pre ekzematikov, tie však nie sú hradené zo zdravotného poistenia.

Ďalej je tu otázka umývania vlasov a výberu vhodného šampónu. Pokiaľ atopik nemá ekzém priamo vo vlasoch, potom nemusí používať špeciálne šampóny pre ekzematikov. Mal by ale používať šampón s neutrálnym alebo kyslým pH, neparfumované a bez bylinných prísad. PH pokožky je pri ekzéme veľmi dôležité. Optimálne pH zaručuje optimálne fungovanie kože, vrátane imunitného systému a kožnej bariéry. Pokiaľ pH z akéhokoľvek dôvodu klesne (presušenie, nevhodné mydlá a pod.), aktivujú sa v pokožke enzýmy, ktoré vo zvýšenej podobe pokožku olupujú a tým zhoršujú ekzematikom ich problém. Alkalické pH narušuje schopnosť kože fungovať ako bariéra a koža je potom dráždivejšia a pripravená k zápalom.

Sdílet ...

Facebook Protopan Twitter Protopan Google plus Plus E-mail


Hlavná stránka » Atopický ekzém » Starostlivosť o pokožku » Zásady správnej hygieny


Ostatné

Ekzém v letnom období

Ekzém v letnom období

V letnom období sa viacerým bežným ekzematikom s atopickým ekzémom stav zlepší.... Víac...

Obliekanie

Obliekanie

Aj správne obliekanie je pre osoby trpiace atopickým ekzémom veľmi dôležité. Doporučuje... Víac...

Všetko o ekzéme

Diagnóza: atopický ekzém

Diagnóza: atopický ekzém

Atopický ekzém je chronické, svrbiace, zápalové ochorenie kože, vznikajúce geneticky.... Víac...

Diagnostika ekzému

Diagnostika ekzému

Skúsený lekár nemá s diagnostikou atopického ekzému veľké problémy. Vec, ktorá... Víac...

Rady pre deti

Riziko atopického ekzému u detí

Riziko atopického ekzému u detí

Veľmi častou otázkou je miera rizika vzniku choroby u dieťaťa, pokiaľ je jeden... Víac...

Domáce prostredie detí

Domáce prostredie detí

Úprava domáceho prostredia v prípade atopického ekzému u dieťaťa je ešte... Víac...

Život atopika čítanie a rady o starostlivosti o pokožku


Všetko o ekzéme

Diagnóza: atopický ekzém

Atopický ekzém je chronické, svrbiace, zápalové ochorenie kože, vznikajúce geneticky. V žiadnom prípade sa teda nejedná o nákazlivé ochorenie. Existujú tu dva okruhy poruchy a to... Víac...

Diagnóza: atopický ekzém

Starostlivosť o pokožku

Vplyv stravy na atopický ekzém

Kontrolovať stravu ekzematikov by sme mali hlavne u malých detí, kde sú častými alergénmi napríklad kravské mlieko, orechy, sója, vaječný bielok a ryby. To neznamená, že by pre ostatné... Víac...

Vplyv stravy na atopický ekzém

Rady pre deti

Riziko atopického ekzému u detí

Veľmi častou otázkou je miera rizika vzniku choroby u dieťaťa, pokiaľ je jeden z rodičov postihnutý atopickým ekzémom. Pretože atopia je vrodený predpoklad, nededí sa ochorenie samé, ale... Víac...

Riziko atopického ekzému u detí

Ostatné

Ekzém v letnom období

V letnom období sa viacerým bežným ekzematikom s atopickým ekzémom stav zlepší. Existuje ale skupina závažných pacientov, trpiacich rozsiahlym ekzémom, ktorý naopak v letnom období... Víac...

Ekzém v letnom období

Život atopika čítanie a rady o starostlivosti o pokožku

– Môj príbeh atopika
– Všetko o atopickom ekzéme
– Strava a správna hygiena
– Rady pre deti

Viac ..

On-line poradňa Radi Vám poradíme ...

– Ako užívať Protopan®
– Najčastejšie otázky
– Zdieľame príbehy
– Napíšte nám

Viac ..

Produkty

Protopan® - pre komplexnú starostlivosť o pokožku.
Všetky informácie o prípravkoch Protopan ® určených pre komplexnú starostlivosť o kožu. Možnosť nákupu so zárukou priamo od výrobcu vr. odoslanie do 24 hodín.

Viac ..

Starostlivosť zvonku

Starostlivosť zvnútra