Premazávanie pokožky

Jedným z prejavov atopickej dermatitídy je suchá, svrbiaca koža, čo je dôsledok zlej funkcie kožnej bariéry. Kožný film, ktorým je pokožka u zdravého človeka pokrytá, je u atopika nedostatočný. Dochádza v ňom k zmene zloženia kožných tukov, kožné bunky majú zlú súdržnosť a odumierajú rýchlejšie, než u zdravého človeka. Preto je starostlivosť o pokožku naozaj veľmi dôležitá.

Promazávání pokožky - Protopan®

Kožu je teda treba často ošetrovať premasťujúcimi prostriedkami, ktorých úlohou je zabrániť prieniku škodlivých či dráždivých  látok do kože (detergenty, alergény, voda a pod.) a navodiť stav, kedy je koža schopná ubrániť sa škodlivinám. U týchto prostriedkov existuje niekoľko mechanizmov účinku a rôzne zloženia, takže záleží na tom, čo atopik používa.

Prostriedky typu obyčajnej vazelíny utesnia povrchovú časť, zabraňujú úniku vody z kože a prieniku škodlivín do kože, ale to je všetko. Vytvárajú na koži pomerne nepriepustnú vrstvu a preto nie sú úplne optimálne.

Ďalšie prípravky čiastočne utesnia kožu a viažu na seba vodu, čiže ju hydratujú.

Tie najoptimálnejšie prostriedky čiastočne nahradzujú kožnú bariéru, doplňujú do kože chýbajúce tuky a majú schopnosť prenikať do povrchových partií kožných buniek a napomáhajú k jej regenerácii. Týchto prípravkov je celá rada a to preto, že čo vyhovuje a pomáha jednému, nemusí druhý znášať. Preto je vhodné tieto prostriedky vždy pred použitím vyskúšať a vybrať podľa toho, ako koža na ne reaguje.

Premasťujúca starostlivosť sa líši aj podľa fázy, v ktorej sa koža práve nachádza. Pokiaľ je zapálená, môže sa stať, že i veci, ktoré predtým atopik dobre znášal v kľudovej fáze, môžu kožu dráždiť. Rozdiel je hlavne v konzistencii premasťovadla. V akútnej fáze je vhodné používať menej mastné, chladivé gély a mlieka ako doplňujúcu liečbu k liekom, zatiaľ čo vo fáze chronickej sa dávajú skôr mastné a hutné maste.

Je treba zdôrazniť, že pokiaľ choroba prepukne a atopik sa nachádza v akútnej fáze, je vhodné zvýšiť frekvenciu premasťovania. V kľudovej fáze stačí premasťovať raz večer, v akútnej fáze je dobré premasťovať tak často, ako je to možné. Premasťovadlá nie je treba aplikovať v hrubej vrstve, stačí tenká vrstvička, ktorá zaistí dostatočnú vláčnosť kože.

Sdílet ...

Facebook Protopan Twitter Protopan Google plus Plus E-mail

Ostatné

Ekzém v letnom období

Ekzém v letnom období

V letnom období sa viacerým bežným ekzematikom s atopickým ekzémom stav zlepší.... Víac...

Obliekanie

Obliekanie

Aj správne obliekanie je pre osoby trpiace atopickým ekzémom veľmi dôležité. Doporučuje... Víac...

Všetko o ekzéme

Diagnóza: atopický ekzém

Diagnóza: atopický ekzém

Atopický ekzém je chronické, svrbiace, zápalové ochorenie kože, vznikajúce geneticky.... Víac...

Diagnostika ekzému

Diagnostika ekzému

Skúsený lekár nemá s diagnostikou atopického ekzému veľké problémy. Vec, ktorá... Víac...

Rady pre deti

Riziko atopického ekzému u detí

Riziko atopického ekzému u detí

Veľmi častou otázkou je miera rizika vzniku choroby u dieťaťa, pokiaľ je jeden... Víac...

Domáce prostredie detí

Domáce prostredie detí

Úprava domáceho prostredia v prípade atopického ekzému u dieťaťa je ešte... Víac...

Život atopika čítanie a rady o starostlivosti o pokožku


Všetko o ekzéme

Diagnóza: atopický ekzém

Atopický ekzém je chronické, svrbiace, zápalové ochorenie kože, vznikajúce geneticky. V žiadnom prípade sa teda nejedná o nákazlivé ochorenie. Existujú tu dva okruhy poruchy a to... Víac...

Diagnóza: atopický ekzém

Starostlivosť o pokožku

Vplyv stravy na atopický ekzém

Kontrolovať stravu ekzematikov by sme mali hlavne u malých detí, kde sú častými alergénmi napríklad kravské mlieko, orechy, sója, vaječný bielok a ryby. To neznamená, že by pre ostatné... Víac...

Vplyv stravy na atopický ekzém

Rady pre deti

Riziko atopického ekzému u detí

Veľmi častou otázkou je miera rizika vzniku choroby u dieťaťa, pokiaľ je jeden z rodičov postihnutý atopickým ekzémom. Pretože atopia je vrodený predpoklad, nededí sa ochorenie samé, ale... Víac...

Riziko atopického ekzému u detí

Ostatné

Ekzém v letnom období

V letnom období sa viacerým bežným ekzematikom s atopickým ekzémom stav zlepší. Existuje ale skupina závažných pacientov, trpiacich rozsiahlym ekzémom, ktorý naopak v letnom období... Víac...

Ekzém v letnom období

Život atopika čítanie a rady o starostlivosti o pokožku

– Môj príbeh atopika
– Všetko o atopickom ekzéme
– Strava a správna hygiena
– Rady pre deti

Viac ..

On-line poradňa Radi Vám poradíme ...

– Ako užívať Protopan®
– Najčastejšie otázky
– Zdieľame príbehy
– Napíšte nám

Viac ..

Produkty

Protopan® - pre komplexnú starostlivosť o pokožku.
Všetky informácie o prípravkoch Protopan ® určených pre komplexnú starostlivosť o kožu. Možnosť nákupu so zárukou priamo od výrobcu vr. odoslanie do 24 hodín.

Viac ..

Starostlivosť zvonku

Starostlivosť zvnútra