Diagnóza: atopický ekzém

Atopický ekzém je chronické, svrbiace, zápalové ochorenie kože, vznikajúce geneticky. V žiadnom prípade sa teda nejedná o nákazlivé ochorenie. Existujú tu dva okruhy poruchy a to porucha kožnej bariéry a imunitná odchýlka v koži. Jedná sa bohužiaľ o nevyliečiteľné ochorenie, ale našťastie, pri správnej starostlivosti a prevencii, je toto ochorenie liečiteľné, možno teda dosiahnuť stav, kedy je koža na pohľad v poriadku.

Diagnóza: atopický ekzém

Sklon k tejto chorobe je doživotný, takže starostlivosť je nutné poskytovať vo väčšej či menšej miere celý život. Táto choroba je dedičná, pričom je nutné povedať, že sa nededí choroba sama, ale len sklon k nej. Úlohu tu hrá kombinácia genetiky, tiež vplyv prostredia. Cieľom liečby atopickej dermatitídy je zahojiť vonkajšie prejavy na koži, stabilizovať chorobu tak, aby sa frekvencia zhoršenia minimalizovala, alebo ku zhoršovaniu stavu vôbec nedochádzalo a zabrániť tak komplikáciám do budúcna (astma, senná nádcha, vznik autoimunity), ku ktorým môže dôjsť, pokiaľ sa ochorenie v detskom veku dostatočne zvládne.

Typickými prejavmi atopického ekzému je suchá koža, svrbenie a zápal kože, čo je dôsledok špatnej funkcie kožnej bariéry. Kožný film, ktorým je koža u zdravého človeka pokrytá, je u atopika nedostatočný, dochádza tu k zmene zloženia kožných tukov, kožné bunky majú špatnú súdržnosť a odumierajú rýchlejšie ako u zdravého človeka. Zápal sa potom prejavuje sčervenaním kože, lúpaním, prasklinami, vyrážkami a pľuzgiermi s čírou tekutinou, ktorá po prasknutí na koži uschýna. Svrbenie atopika obťažuje hlavne v noci a tým ovplyvňuje aj kvalitu jeho spánku.

Ako atopická dermatitída vzniká? Ako už bolo spomenuté, jedná sa o poruchu kožnej bariéry. Jej funkcia je zachovať vodu a živiny vo vnútri kože a udržať škodliviny vonku. Kožná bariéra sa nachádza v najvrchnejšej vrstve pokožky, v tzv. rohovej vrstve a vďaka jej vlastnostiam sa jedná o životne dôležitú súčasť kože. Skladá sa z jednotlivých kožných buniek a priestory medzi nimi sú u zdravého jedinca bez zvyšku vyplnené kožným tukom. U človeka trpiaceho atopickou dermatitídou nie sú vyplnené všetky priestory a tým pádom z kože uniká voda, koža preto vysychá a zároveň tak vzniká podráždenie voľných nervových zakončení. Do kože začínajú prenikať škodliviny a rôzne dráždivé látky (alergény, mydlo, a pod.), v dôsledku čoho vzniká zápal, ten zhoršuje funkciu kožnej bariéry, čo opäť spôsobuje ďalší zápal kože. Nastáva tak začarovaný kruh.

Podľa obdobia vzniku rozoznávame tri základné formy. Forma kojenecká vzniká okolo 3 mesiaca veku dieťaťa. U takto malých detí sa prvé príznaky atopického ekzému objavujú na tvári a to na jeho vypuklých častiach, teda na čele, brade a lícach, odkiaľ sa šíri ďalej po celom tele. Forma detská sa začína prejavovať v predškolskom veku dieťaťa a postihuje predovšetkým záhyby tela, teda krk, lakťové a podkolenné jamky, zápästia a členky. Dospelá forma sa objavuje predovšetkým na tvári, dekolte a na rukách. Všeobecne sa dá ale povedať, že atopická dermatitída sa môže objaviť kdekoľvek na tele. Existuje i v malých formách, kedy postihuje len drobné, lokalizované miesta, ako napr. očné viečka, pery, alebo brušká prstov, odkiaľ sa ďalej nešíri. Predovšetkým tieto malé formy sa dosť často zamieňajú s inými chorobami, ako sú plesňové ochorenia, kvasinky, svrab a pod.

Sdílet ...

Facebook Protopan Twitter Protopan Google plus Plus E-mail


Hlavná stránka » Atopický ekzém » Všetko o ekzéme » Diagnóza: atopický ekzém


Ostatné

Ekzém v letnom období

Ekzém v letnom období

V letnom období sa viacerým bežným ekzematikom s atopickým ekzémom stav zlepší.... Víac...

Obliekanie

Obliekanie

Aj správne obliekanie je pre osoby trpiace atopickým ekzémom veľmi dôležité. Doporučuje... Víac...

Starostlivosť o pokožku

Vplyv stravy na atopický ekzém

Vplyv stravy na atopický ekzém

Kontrolovať stravu ekzematikov by sme mali hlavne u malých detí, kde sú častými... Víac...

Potravinové alergie

Potravinové alergie

Ešte raz sa zastavme pri potravinách a ich vplyvu na atopický ekzém. Pýtate sa, či... Víac...

Rady pre deti

Riziko atopického ekzému u detí

Riziko atopického ekzému u detí

Veľmi častou otázkou je miera rizika vzniku choroby u dieťaťa, pokiaľ je jeden... Víac...

Domáce prostredie detí

Domáce prostredie detí

Úprava domáceho prostredia v prípade atopického ekzému u dieťaťa je ešte... Víac...

Život atopika čítanie a rady o starostlivosti o pokožku


Všetko o ekzéme

Diagnóza: atopický ekzém

Atopický ekzém je chronické, svrbiace, zápalové ochorenie kože, vznikajúce geneticky. V žiadnom prípade sa teda nejedná o nákazlivé ochorenie. Existujú tu dva okruhy poruchy a to... Víac...

Diagnóza: atopický ekzém

Starostlivosť o pokožku

Vplyv stravy na atopický ekzém

Kontrolovať stravu ekzematikov by sme mali hlavne u malých detí, kde sú častými alergénmi napríklad kravské mlieko, orechy, sója, vaječný bielok a ryby. To neznamená, že by pre ostatné... Víac...

Vplyv stravy na atopický ekzém

Rady pre deti

Riziko atopického ekzému u detí

Veľmi častou otázkou je miera rizika vzniku choroby u dieťaťa, pokiaľ je jeden z rodičov postihnutý atopickým ekzémom. Pretože atopia je vrodený predpoklad, nededí sa ochorenie samé, ale... Víac...

Riziko atopického ekzému u detí

Ostatné

Ekzém v letnom období

V letnom období sa viacerým bežným ekzematikom s atopickým ekzémom stav zlepší. Existuje ale skupina závažných pacientov, trpiacich rozsiahlym ekzémom, ktorý naopak v letnom období... Víac...

Ekzém v letnom období

Život atopika čítanie a rady o starostlivosti o pokožku

– Môj príbeh atopika
– Všetko o atopickom ekzéme
– Strava a správna hygiena
– Rady pre deti

Viac ..

On-line poradňa Radi Vám poradíme ...

– Ako užívať Protopan®
– Najčastejšie otázky
– Zdieľame príbehy
– Napíšte nám

Viac ..

Produkty

Protopan® - pre komplexnú starostlivosť o pokožku.
Všetky informácie o prípravkoch Protopan ® určených pre komplexnú starostlivosť o kožu. Možnosť nákupu so zárukou priamo od výrobcu vr. odoslanie do 24 hodín.

Viac ..

Starostlivosť zvonku

Starostlivosť zvnútra