Diagnostika atopického ekzému

Skúsený lekár nemá s diagnostikou atopického ekzému veľké problémy. Vec, ktorá najviac pacientov i lekárov zaujíma je, ktoré laboratórne vyšetrenia sú odôvodnené. Alergologické laboratórne vyšetrenia spadajú do kompetencie alergológa a v dermatológii, v prípade atopického ekzému sa odporúča vtedy, ak má pacient, či už dieťa, alebo dospelý, ešte iné alergické príznaky mimo kože (dýchacie, tráviace, a pod.).

Diagnostika atopického ekzému

Ďalšia situácia, kedy je potrebné urobiť tieto vyšetrenia je, ak v pacientovej rodine existuje známa záťaž, teda matka alebo otec sú ekzematici, alebo majú napríklad sennú nádchu. Tieto vyšetrenia sa potom robia hlavne kvôli zisteniam, či existujú cielené opatrenia, ktoré by bolo vhodné urobiť v domácom prostredí a nimi možno priebeh ekzému zmierniť. Práčky vzduchu, alebo zmeny, ktoré je nutné pri preukázanej alergii v domácnosti urobiť, sú pre celú rodinu svojim spôsobom náročné a je preto dôležité vedieť, či majú vôbec zmysel.

Existuje ale ešte tretie situácia, kedy sa atopický ekzém, ktorý je správne liečený, pacient dodržuje všetku prevenciu, nelepší. Potom je nutné pátrať, či predsa len nejaká alergia, či už vzdušná (prach, peľ, perie, roztoče a pod.), potravinová, alebo mikrobiálna, nemôže hrať svoju rolu. Vyšetrenie, štandardne vykonávané u dermatológa, je potom tzv. pátraním po skrytých infekciách. Pokiaľ na koži, v dýchacích, alebo močových cestách je nejaká zjavná alebo skrytá infekcia, môže aktivovať imunitný systém a tým nepriamo aj ekzém.

Prečo sa tieto vyšetrenia robia a aké sú riziká?

Ako už bolo spomenuté, atopický ekzém má väzbu na alergiu, ale nie vždy. Niekedy sa hovorí o takzvanom atopickom vývoji alebo atopickom pochode. Na začiatku totiž malé dieťa, trpiace ekzémom, obvykle nemá laboratórne zistiteľné žiadne pozitívne alergie. Postupom času, pokiaľ ekzém nie je pod kontrolou, zápal je intenzívny, môže sa dieťa stať alergickým a to väčšinou na vzdušné alergény. Týmto spôsobom to skôr či neskôr prebieha asi u 70 – 80% ekzematikov.

Určité percento osôb má len ekzém, bez ďalšej alergie. Opatrenia z hľadiska prevencie a liečby sú u oboch týchto skupín ekzematikov úplne rovnaké. Druhá skupina bez alergie má ale lepšiu prognózu v tom, čo nastane, ak je ekzém z nejakého dôvodu (dedičná záťaž, špatná liečba, nedostatočná prevencia, a pod.) príliš aktívny. Dieťa môže prejsť do dospelej fázy, kde je autoimunita vyprovokovaná a dráždená, takže sa okrem vlastnej alergie človek stane aj autoalergickým. To znamená, že si telo vytvorí protilátky proti vlastným bielkovinám potu a pod. Koža takéhoto človeka je potom veľmi citlivá na veľa podnetov, ktoré by bežnému ekzematikovi nerobili problémy. Preto je nutné začať liečbu čo najskôr, držať zápal pod kontrolou, robiť preventívne opatrenia v domácom prostredí aj inde tak, aby sa choroba čo najviac stabilizovala, a k tomuto nepriaznivému vývoju nedošlo. 

Množstvo pacientov bez zjavného ekzému a bez problémov môže mať protilátky pozitívne. Aj u týchto ľudí je ale dôležité urobiť alergologické vyšetrenie, aby sa zbytočne nevenovali koníčkom či profesiam so zvýšeným rizikom dráždenia, pri ktorých  by alergia mohla vzniknúť. Pokiaľ sú laboratórne hodnoty negatívne, môže to znamenať dve veci. Buď tam alergia nie je a človek s tým problémy mať nikdy nebude, alebo je alergia sprostredkovaná inými látkami ako tými, ktoré sa testovali. Alergia totiž môže byť spôsobená protilátkami, teda látkami, ktoré sa dajú diagnostikovať z krvi, alebo bunkami a na tie žiadny test neexistuje. Preto môžu nastať situácie, kedy má dieťa alebo dospelý protilátky proti konkrétnemu alergénu negatívne, ale keď príde s ním do kontaktu, ekzém sa zhorší.

Opäť môžu nastať dve situácie. Buď je alergia sprostredkovaná bunkami, čo sa nedá laboratórne zistiť, alebo daná látka nepôsobí alergicky, ale dráždivo. Efekt je rovnaký a v týchto prípadoch je treba látku úplne eliminovať. Existujú aj ďalšie testy, ktoré sú viazané hlavne na dermatológiu. Sú to epikulárne testy a robia sa na chrbte s najčastejšími kontaktnými alergénmi. Týmito štandardnými testami  sa dá veľmi presne zistiť, čo je alergénom a na čo si treba dávať pozor.

Ďalej existujú testy atopické epikulárne. Opäť sa k nim pristupuje vtedy, keď otestovať alergiu sprostredkovanú bunkami v súčasnosti nie možno. Ale rovnaká látka, aplikovaná na koži technikou alergologických vpichovacích testov tú reakciu môže vyvolať. Táto metóda však zatiaľ nie je príliš rozšírená.

Sdílet ...

Facebook Protopan Twitter Protopan Google plus Plus E-mail


Hlavná stránka » Atopický ekzém » Všetko o ekzéme » Diagnostika atopického ekzému


Ostatné

Ekzém v letnom období

Ekzém v letnom období

V letnom období sa viacerým bežným ekzematikom s atopickým ekzémom stav zlepší.... Víac...

Obliekanie

Obliekanie

Aj správne obliekanie je pre osoby trpiace atopickým ekzémom veľmi dôležité. Doporučuje... Víac...

Starostlivosť o pokožku

Vplyv stravy na atopický ekzém

Vplyv stravy na atopický ekzém

Kontrolovať stravu ekzematikov by sme mali hlavne u malých detí, kde sú častými... Víac...

Potravinové alergie

Potravinové alergie

Ešte raz sa zastavme pri potravinách a ich vplyvu na atopický ekzém. Pýtate sa, či... Víac...

Rady pre deti

Riziko atopického ekzému u detí

Riziko atopického ekzému u detí

Veľmi častou otázkou je miera rizika vzniku choroby u dieťaťa, pokiaľ je jeden... Víac...

Domáce prostredie detí

Domáce prostredie detí

Úprava domáceho prostredia v prípade atopického ekzému u dieťaťa je ešte... Víac...

Život atopika čítanie a rady o starostlivosti o pokožku


Všetko o ekzéme

Diagnóza: atopický ekzém

Atopický ekzém je chronické, svrbiace, zápalové ochorenie kože, vznikajúce geneticky. V žiadnom prípade sa teda nejedná o nákazlivé ochorenie. Existujú tu dva okruhy poruchy a to... Víac...

Diagnóza: atopický ekzém

Starostlivosť o pokožku

Vplyv stravy na atopický ekzém

Kontrolovať stravu ekzematikov by sme mali hlavne u malých detí, kde sú častými alergénmi napríklad kravské mlieko, orechy, sója, vaječný bielok a ryby. To neznamená, že by pre ostatné... Víac...

Vplyv stravy na atopický ekzém

Rady pre deti

Riziko atopického ekzému u detí

Veľmi častou otázkou je miera rizika vzniku choroby u dieťaťa, pokiaľ je jeden z rodičov postihnutý atopickým ekzémom. Pretože atopia je vrodený predpoklad, nededí sa ochorenie samé, ale... Víac...

Riziko atopického ekzému u detí

Ostatné

Ekzém v letnom období

V letnom období sa viacerým bežným ekzematikom s atopickým ekzémom stav zlepší. Existuje ale skupina závažných pacientov, trpiacich rozsiahlym ekzémom, ktorý naopak v letnom období... Víac...

Ekzém v letnom období

Život atopika čítanie a rady o starostlivosti o pokožku

– Môj príbeh atopika
– Všetko o atopickom ekzéme
– Strava a správna hygiena
– Rady pre deti

Viac ..

On-line poradňa Radi Vám poradíme ...

– Ako užívať Protopan®
– Najčastejšie otázky
– Zdieľame príbehy
– Napíšte nám

Viac ..

Produkty

Protopan® - pre komplexnú starostlivosť o pokožku.
Všetky informácie o prípravkoch Protopan ® určených pre komplexnú starostlivosť o kožu. Možnosť nákupu so zárukou priamo od výrobcu vr. odoslanie do 24 hodín.

Viac ..

Starostlivosť zvonku

Starostlivosť zvnútra