Režimové opatrenia atopikov

Ďalšou dôležitou súčasťou prevencie sú tzv. režimové opatrenia v domácom a inom prostredí. Vzhľadom na to, že pokožka ekzematika je dráždivá, je potrebné prispôsobiť prostredie, v ktorom sa atopik pohybuje. Rozhodne nie sú vhodné prekurované, výrazne prašné miestnosti, či miestnosti, v ktorých sa fajčí, alebo kde sú domáce zvieratá, ani tie, v ktorých sa nachádzajú husté koberce s vysokým vlasom či husté závesy. Minimálne miestnosť, kde atopik spí, by mala mať hladké povrchy, aby sa dali ľahko umývať. V takejto izbe by nemali byť žiadne kvety a pokiaľ sú tam koberce, tak len s nízkym vlasom.

Režimová opatření při atopickém ekzému - Protopan®

Čo sa týka obliečok a postelí, je dokázané, že aj u atopikov, ktorí nie sú alergický na roztoče, je vhodné robiť protiroztočové opatrenia. Roztočov sa nedá úplne zbaviť, žijú všade okolo nás, ale môžeme znížiť ich množstvo. Matrac sa odporúča zavrieť do nepriepustného obalu, postačí hrubo tkané ľanové povlečenie. Matrace drahších cenových relácií už podobný obal majú.

Pre atopika nie sú vhodné periny, miesto nich sa odporúča použiť deky z dutého vlákna a obliečky prať minimálne jedenkrát za mesiac aj častejšie. V spálni by mal byť chladný vzduch s primeranou vlhkosťou, tzn. cca 60%. Tieto všetky opatrenia je vhodné dodržiavať aj  v ostatných miestnostiach bytu.

Ekzematici by nemali mať v byte žiadne zvieratá. Zvieracie alergény sa nenachádzajú len v ich srsti, ako sa mnohí domnievajú, ale sú obsiahnuté aj v samotnej koži a v prostredí, kde sa nejaké zviera nachádzalo alebo nachádza, môžu tieto alergény prežívať ešte rok po potom, čo zviera v prostredí nežije.

Dôležitá je tiež vhodná voľba povolania. Absolútne nevhodné sú profesie, kde človek prichádza do styku s dráždivými látkami, musí si často umývať ruky vodou, alebo kde je prašné prostredie (automechanik, veterinár, údržbár, kaderníčka, kuchár a pod.). Optimálna je suchá a čistá práca. Pre ekzematika nie je vhodná klimatizácia, takže pokiaľ to je možné, je dobre pracovať v prostredí bez nej, pokiaľ to nejde, potom je potrebné zvýšiť frekvenciu premasťovania a dodržiavať pitný režim.

Ďalším faktorom sú koníčky a voľný čas. Nie sú vhodné koníčky, kde sa človek veľmi potí alebo prichádza do styku s alergénmi, sem bohužiaľ okrem šachu spadá väčšina športov. Úplne nevhodná je veľmi obľúbená jazda na koni, kde sa človek stretáva snáď so všetkými dráždivými vplyvmi  aeróbnymi či inými alergénmi.

Sdílet ...

Facebook Protopan Twitter Protopan Google plus Plus E-mail


Hlavná stránka » Atopický ekzém » Starostlivosť o pokožku » Režimové opatrenia atopikov


Ostatné

Ekzém v letnom období

Ekzém v letnom období

V letnom období sa viacerým bežným ekzematikom s atopickým ekzémom stav zlepší.... Víac...

Obliekanie

Obliekanie

Aj správne obliekanie je pre osoby trpiace atopickým ekzémom veľmi dôležité. Doporučuje... Víac...

Všetko o ekzéme

Diagnóza: atopický ekzém

Diagnóza: atopický ekzém

Atopický ekzém je chronické, svrbiace, zápalové ochorenie kože, vznikajúce geneticky.... Víac...

Diagnostika ekzému

Diagnostika ekzému

Skúsený lekár nemá s diagnostikou atopického ekzému veľké problémy. Vec, ktorá... Víac...

Rady pre deti

Riziko atopického ekzému u detí

Riziko atopického ekzému u detí

Veľmi častou otázkou je miera rizika vzniku choroby u dieťaťa, pokiaľ je jeden... Víac...

Domáce prostredie detí

Domáce prostredie detí

Úprava domáceho prostredia v prípade atopického ekzému u dieťaťa je ešte... Víac...

Život atopika čítanie a rady o starostlivosti o pokožku


Všetko o ekzéme

Diagnóza: atopický ekzém

Atopický ekzém je chronické, svrbiace, zápalové ochorenie kože, vznikajúce geneticky. V žiadnom prípade sa teda nejedná o nákazlivé ochorenie. Existujú tu dva okruhy poruchy a to... Víac...

Diagnóza: atopický ekzém

Starostlivosť o pokožku

Vplyv stravy na atopický ekzém

Kontrolovať stravu ekzematikov by sme mali hlavne u malých detí, kde sú častými alergénmi napríklad kravské mlieko, orechy, sója, vaječný bielok a ryby. To neznamená, že by pre ostatné... Víac...

Vplyv stravy na atopický ekzém

Rady pre deti

Riziko atopického ekzému u detí

Veľmi častou otázkou je miera rizika vzniku choroby u dieťaťa, pokiaľ je jeden z rodičov postihnutý atopickým ekzémom. Pretože atopia je vrodený predpoklad, nededí sa ochorenie samé, ale... Víac...

Riziko atopického ekzému u detí

Ostatné

Ekzém v letnom období

V letnom období sa viacerým bežným ekzematikom s atopickým ekzémom stav zlepší. Existuje ale skupina závažných pacientov, trpiacich rozsiahlym ekzémom, ktorý naopak v letnom období... Víac...

Ekzém v letnom období

Život atopika čítanie a rady o starostlivosti o pokožku

– Môj príbeh atopika
– Všetko o atopickom ekzéme
– Strava a správna hygiena
– Rady pre deti

Viac ..

On-line poradňa Radi Vám poradíme ...

– Ako užívať Protopan®
– Najčastejšie otázky
– Zdieľame príbehy
– Napíšte nám

Viac ..

Produkty

Protopan® - pre komplexnú starostlivosť o pokožku.
Všetky informácie o prípravkoch Protopan ® určených pre komplexnú starostlivosť o kožu. Možnosť nákupu so zárukou priamo od výrobcu vr. odoslanie do 24 hodín.

Viac ..

Starostlivosť zvonku

Starostlivosť zvnútra