SK

Život atopika

č í t a n i e  a  r a d y  o  s t a r o s t l i v o s t i  o  p o k o ž k u

Život atopika

Riziko atopického ekzému u detí

Veľmi častou otázkou je miera rizika vzniku choroby u dieťaťa, pokiaľ je jeden z rodičov postihnutý atopickým ekzémom. Pretože atopia je vrodený predpoklad, nededí sa ochorenie samé, ale len sklon k nemu. Ľudia s touto genetickou záťažou tak môžu mať len suchú kožu, alebo ekzém, alebo dokonca aj astmu, ktorá sa tiež zaraďuje medzi atopické choroby.

Riziko atopického ekzému u dětí - Protopan®

Pokiaľ je postihnutý jeden z rodičov, potom pravdepodobnosť, že bude postihnuté dieťa, je medzi 60 - 70%, pokiaľ sú postihnutí obaja rodičia, potom pravdepodobnosť rastie na 80 – 90%. Neznamená to ale, že keď má otec ekzém, tak aj dieťa bude mať s touto pravdepodobnosťou ekzém. Znamená to len šesťdesiatpercentnú pravdepodobnosť zdedenia atopie, čiže tento sklon. To, či dieťa bude mať problémy alebo nie, závisí na tom, v akom prostredí sa vyskytuje.

V prípade, že ekzém u dieťaťa vypukne, je veľká šanca, že v dospelosti bude v poriadku. Len u malého percenta detských pacientov prechádza ekzém do dospelosti. Okolo predškolského veku alebo puberty sa väčšina ekzému zahojí, aj keď sklony samozrejme zostávajú. U silných alergikov napríklad na vzdušné alergény, potraviny, a pod. alebo u tých detí, ktoré vyrastajú v nepriaznivých podmienkach, môže ekzém pretrvať i v dospelosti.

Signálom pre budúci nepriaznivý priebeh môže byť skutočnosť, že sa ekzém objavil vo veľmi rannom veku, pokiaľ sa ho v detstve nepodarí zbaviť a sú preukázané vysoké pozitivitá protilátok, alebo pokiaľ v rodine existuje silná genetická záťaž. U týchto skupín ľudí je veľká pravdepodobnosť, že ich ekzém bude sprevádzať až do dospelosti.

Atopický ekzém a děti - Protopan®

To, čo najčastejšie spustí atopický ekzém u malého dieťaťa s vrodeným sklonom je chybné umývanie, teda časté kúpanie, používanie nesprávnych umývacích prostriedkov, nesprávne obliekanie, používanie tkanín, ktoré nie sú bavlnené a potom určité civilizačné faktory, ako nesprávny jedálničiek či pobyt v prašnom prostredí.

Ekzém môžu spustiť aj choroby, ktoré dieťa prekonáva. Aj banálna nádcha môže zhoršiť priebeh atopickej dermatitídy alebo priamo vyvolať prvé prejavy. Ekzém sa niekedy prvýkrát objavuje v období rastu prvých zubov, ich rast všeobecne zhoršuje priebeh ekzému. Spúšťačom sa môže stať aj prvá dávka očkovania, kde sa imunitný systém dostáva do nerovnováhy a telo následne reaguje.

Sdílet ...

Facebook Protopan Twitter Protopan Google plus Plus E-mail


Hlavná stránka » Atopický ekzém » Rady pre deti » Riziko atopického ekzému u detí


Ostatné

Ekzém v letnom období

Ekzém v letnom období

V letnom období sa viacerým bežným ekzematikom s atopickým ekzémom stav zlepší.... Víac...

Obliekanie

Obliekanie

Aj správne obliekanie je pre osoby trpiace atopickým ekzémom veľmi dôležité. Doporučuje... Víac...

Všetko o ekzéme

Diagnóza: atopický ekzém

Diagnóza: atopický ekzém

Atopický ekzém je chronické, svrbiace, zápalové ochorenie kože, vznikajúce geneticky.... Víac...

Diagnostika ekzému

Diagnostika ekzému

Skúsený lekár nemá s diagnostikou atopického ekzému veľké problémy. Vec, ktorá... Víac...

Starostlivosť o pokožku

Vplyv stravy na atopický ekzém

Vplyv stravy na atopický ekzém

Kontrolovať stravu ekzematikov by sme mali hlavne u malých detí, kde sú častými... Víac...

Potravinové alergie

Potravinové alergie

Ešte raz sa zastavme pri potravinách a ich vplyvu na atopický ekzém. Pýtate sa, či... Víac...

Život atopika čítanie a rady o starostlivosti o pokožku


Všetko o ekzéme

Diagnóza: atopický ekzém

Atopický ekzém je chronické, svrbiace, zápalové ochorenie kože, vznikajúce geneticky. V žiadnom prípade sa teda nejedná o nákazlivé ochorenie. Existujú tu dva okruhy poruchy a to... Víac...

Diagnóza: atopický ekzém

Starostlivosť o pokožku

Vplyv stravy na atopický ekzém

Kontrolovať stravu ekzematikov by sme mali hlavne u malých detí, kde sú častými alergénmi napríklad kravské mlieko, orechy, sója, vaječný bielok a ryby. To neznamená, že by pre ostatné... Víac...

Vplyv stravy na atopický ekzém

Rady pre deti

Riziko atopického ekzému u detí

Veľmi častou otázkou je miera rizika vzniku choroby u dieťaťa, pokiaľ je jeden z rodičov postihnutý atopickým ekzémom. Pretože atopia je vrodený predpoklad, nededí sa ochorenie samé, ale... Víac...

Riziko atopického ekzému u detí

Ostatné

Ekzém v letnom období

V letnom období sa viacerým bežným ekzematikom s atopickým ekzémom stav zlepší. Existuje ale skupina závažných pacientov, trpiacich rozsiahlym ekzémom, ktorý naopak v letnom období... Víac...

Ekzém v letnom období

Život atopika čítanie a rady o starostlivosti o pokožku

– Môj príbeh atopika
– Všetko o atopickom ekzéme
– Strava a správna hygiena
– Rady pre deti

Viac ..

On-line poradňa Radi Vám poradíme ...

– Ako užívať Protopan®
– Najčastejšie otázky
– Zdieľame príbehy
– Napíšte nám

Viac ..

Produkty

Protopan® - pre komplexnú starostlivosť o pokožku.
Všetky informácie o prípravkoch Protopan ® určených pre komplexnú starostlivosť o kožu. Možnosť nákupu so zárukou priamo od výrobcu vr. odoslanie do 24 hodín.

Viac ..

Starostlivosť zvonku

Starostlivosť zvnútra