Prevencia v tehotenstve

Nastávajúce matky, u ktorých hrozí, že ich potomok bude mať atopický ekzém, sa často pýtajú či existuje nejaká prevencia vzniku u ich dieťaťa. Rôznymi štúdiami a pozorovaniami bolo zistené, že v gravidite nie je dobré držať akékoľvek diéty, s jedinou výnimkou. Pokiaľ je žena sama alergička, alebo má zistené, že po zjedení určitých potravín na to jej koža reaguje, potom je vhodné tieto potraviny vylúčiť. V jej krvi totiž cirkulujú látky zápalového charakteru, ktoré by sa po pôrode mohli dostať do mlieka. Trochu inak je to ale počas kojenia.

Prevence atopického ezkému v těhotenství - Protopan®

U novorodencov, ktorých rodičia, či už obaja, alebo len jeden, majú nejakú z atopických chorôb (ekzém, astma, senná nádcha a pod.) sa odporúča postupné zavádzanie rizikových potravín. Jedná sa hlavne o kravské mlieko a  jeho produkty, tie by dieťa nemalo dostať skôr než po prvom roku života alebo vôbec. Vaječný bielok až po dvoch rokoch, obilniny, obsahujúce lepok až po prvom roku a až po treťom roku, alebo neskôr ryby a orechy. Všetky tieto potraviny sú totiž jedným z najčastejším alergénom a u rizikových detí je teda vhodné zavádzanie týchto potravín oneskoriť.

Ak existuje podozrenie na alergiu na kravské mlieko, je treba skontaktovať alergológa a pediatra. Títo špecialisti majú k dispozícii špeciálne hydrolyzované preparáty, ktoré sú deťmi dobre znášané.

Pokiaľ sú ťažkými ekzematikmi matka i dieťa v kojeneckom veku, býva v niektorých prípadoch lepšie kojenie prerušiť. Pri takýchto deťoch je potom riziko vytvárania protilátok proti bielkovinám materského mlieka. To sa ale našťastie nestáva príliš často, väčšina detí znáša materské mlieko bez problémov. Často  sa podobná situácia rieši tak, že matka začne užívať antihistaminiká, teda lieky proti alergii a v kojení pokračuje. Kojenie je všeobecne pre deti prospešné, prináša mu veľa užitočných látok a pokiaľ je to len trochu možné, nemalo by sa dieťaťu odopierať. Kojenie sa doporučuje do šiesteho mesiaca veku a potom po tejto dobe by sa mala zavádzat tuhá strava. 

Privykanie na tuhú stravu by malo prebiehať veľmi pomaly a opatrne, čo sa týka výberu, aby bolo možné odlíšiť, čo je dieťaťom dobre znášané a ktorá potravina naopak tolerovaná nieje. Žiadna univerzálna diéta neexistuje, každé dieťa je iné a aj jeho tolerancia rôznych druhov potravín je individuálna. Existujú ale potraviny, ktoré sme spomenuli vyššie a tie sa radia medzi potraviny rizikové. V rámci prevencie sa tiež v období gravidity a kojenia matkám odporúča užívať doplnky stravy, obsahujúce nenasýtené mastné kyseliny a probiotiká. Probiotiká napomáhajú správnej funkcii čriev a preparáty oboch skupín by mali tvoriť neoddeliteľnú súčasť starostlivosti o atopický ekzém.

Všeobecne tehotenstvo nepredstavuje nebezpečenstvo dramatického zhoršovania ekzému. Pokiaľ k aktivácii v tomto období predsa len dochádza, je treba pátrať po príčinách, či sa jedná o infekciu, alebo zmeny v domácom prostredí a pod. Vo veľkej väčšine prípadov je totiž príčinou zhoršenia niečo úplne iné než gravidita samotná.

Sdílet ...

Facebook Protopan Twitter Protopan Google plus Plus E-mail


Hlavná stránka » Atopický ekzém » Rady pre deti » Prevencia v tehotenstve


Ostatné

Ekzém v letnom období

Ekzém v letnom období

V letnom období sa viacerým bežným ekzematikom s atopickým ekzémom stav zlepší.... Víac...

Obliekanie

Obliekanie

Aj správne obliekanie je pre osoby trpiace atopickým ekzémom veľmi dôležité. Doporučuje... Víac...

Všetko o ekzéme

Diagnóza: atopický ekzém

Diagnóza: atopický ekzém

Atopický ekzém je chronické, svrbiace, zápalové ochorenie kože, vznikajúce geneticky.... Víac...

Diagnostika ekzému

Diagnostika ekzému

Skúsený lekár nemá s diagnostikou atopického ekzému veľké problémy. Vec, ktorá... Víac...

Starostlivosť o pokožku

Vplyv stravy na atopický ekzém

Vplyv stravy na atopický ekzém

Kontrolovať stravu ekzematikov by sme mali hlavne u malých detí, kde sú častými... Víac...

Potravinové alergie

Potravinové alergie

Ešte raz sa zastavme pri potravinách a ich vplyvu na atopický ekzém. Pýtate sa, či... Víac...

Život atopika čítanie a rady o starostlivosti o pokožku


Všetko o ekzéme

Diagnóza: atopický ekzém

Atopický ekzém je chronické, svrbiace, zápalové ochorenie kože, vznikajúce geneticky. V žiadnom prípade sa teda nejedná o nákazlivé ochorenie. Existujú tu dva okruhy poruchy a to... Víac...

Diagnóza: atopický ekzém

Starostlivosť o pokožku

Vplyv stravy na atopický ekzém

Kontrolovať stravu ekzematikov by sme mali hlavne u malých detí, kde sú častými alergénmi napríklad kravské mlieko, orechy, sója, vaječný bielok a ryby. To neznamená, že by pre ostatné... Víac...

Vplyv stravy na atopický ekzém

Rady pre deti

Riziko atopického ekzému u detí

Veľmi častou otázkou je miera rizika vzniku choroby u dieťaťa, pokiaľ je jeden z rodičov postihnutý atopickým ekzémom. Pretože atopia je vrodený predpoklad, nededí sa ochorenie samé, ale... Víac...

Riziko atopického ekzému u detí

Ostatné

Ekzém v letnom období

V letnom období sa viacerým bežným ekzematikom s atopickým ekzémom stav zlepší. Existuje ale skupina závažných pacientov, trpiacich rozsiahlym ekzémom, ktorý naopak v letnom období... Víac...

Ekzém v letnom období

Život atopika čítanie a rady o starostlivosti o pokožku

– Môj príbeh atopika
– Všetko o atopickom ekzéme
– Strava a správna hygiena
– Rady pre deti

Viac ..

On-line poradňa Radi Vám poradíme ...

– Ako užívať Protopan®
– Najčastejšie otázky
– Zdieľame príbehy
– Napíšte nám

Viac ..

Produkty

Protopan® - pre komplexnú starostlivosť o pokožku.
Všetky informácie o prípravkoch Protopan ® určených pre komplexnú starostlivosť o kožu. Možnosť nákupu so zárukou priamo od výrobcu vr. odoslanie do 24 hodín.

Viac ..

Starostlivosť zvonku

Starostlivosť zvnútra