Ekzém v zimnom období

Mnohým ľudom sa ekzém zhoršuje v zimnom období. Nie vždy sa to dá presne vysvetliť, ale podieľa sa na tom určite to, že vplyvom nízkej teploty je v tomto období pokožka suchšia. Z tohto dôvodu je teda potrebné v zime zvýšiť frekvenciu premasťovania a siahnuť po krémoch skôr mastnejších a hutnejších.

Atopický ekzém v zimě - Protopan®

Dosť často sa tiež stáva, že človek neodhadne svoje oblečenie, oblečie sa teplejšie ako je treba, dochádza k poteniu a tým aj k zhoršeniu ekzému. Obzvlášť deti sa často vracajú z hôr zo zhoršením preto, že majú veľmi teplú kombinézu alebo oblečenie a veľmi intenzívne sa lyžujú a sánkujú. Odporúča sa skôr viac tenších vrstiev oblečenia, ktoré sa dajú v prípade potreby vyzliecť, než jedna teplá bunda či kabát.

Priebeh atopického ekzému zhoršuje veľmi často aj kontakt s chlpatými rukavicami, šálom či čiapkou, ktoré postihnuté miesta dráždia a odierajú. Aj tieto súčasti garderóby by mali byť z hladkého, priedušného materiálu, aby sa v nich ruky, krk ani hlava nepotili. Najlepšie sú prírodné materiály ako je bavlna. Teplé zimné rukavice s vlasom na rubovej strane možno tiež hladkou bavlnou podšiť, takže ich nosenie je potom bezproblémové. Aj tu platí, že ruky by sa nemali spotiť ani zapariť.

Ľuďom so závažným ekzémom je hlavne v zimnom období najlepšie vonku, v chladnom prostredí, pokiaľ majú na sebe primerané oblečenie. Aj kojenci s ekzémom ďaleko lepšie spia vonku v chlade než v teplej miestnosti. Pobyt by ale rozhodne mal byť v čistom prostredí, teda nie v centre veľkomesta.

Jedným z častých prejavov atopického ekzému sú suché popraskané pery, obvykle je uprostred centrálne trhlinka a tiež vyrážka okolo úst. Tá vzniká na základe citlivosti pokožky k vonkajším faktorom, teda hlavne oblizovanie pier, dotýkanie sa pier rukami a ich vysušovanie. Táto vyrážka sa zhoršuje hlavne v zimnom období. Ako tomu predchádzať? Najdôležitejšie je, aby sa okolie úst a pery samotné trvalo ošetrovali veľmi mastným krémom bez obsahu vody. Ten zabráni kontaktu so slinami a tak vlastne nahradí funkciu porušenej kožnej bariéry. Ošetrenie by ale malo byť vykonané pred každým jedlom, po jedle, pred pobytom vonku aj po ňom, skrátka stále by na ústach mala byť jemná vrstvička mastného krému. V tomto prípade je často najlepšia čista vazelína. V lekárni sa predávajú tiež špeciálne krémy, ktoré sú určené na pery alebo okolie úst, ktoré obsahuje ukľudňujúce protizápalové látky.

Sdílet ...

Facebook Protopan Twitter Protopan Google plus Plus E-mail


Hlavná stránka » Atopický ekzém » Ostatné » Ekzém v zimnom období


Všetko o ekzéme

Diagnóza: atopický ekzém

Diagnóza: atopický ekzém

Atopický ekzém je chronické, svrbiace, zápalové ochorenie kože, vznikajúce geneticky.... Víac...

Diagnostika ekzému

Diagnostika ekzému

Skúsený lekár nemá s diagnostikou atopického ekzému veľké problémy. Vec, ktorá... Víac...

Starostlivosť o pokožku

Vplyv stravy na atopický ekzém

Vplyv stravy na atopický ekzém

Kontrolovať stravu ekzematikov by sme mali hlavne u malých detí, kde sú častými... Víac...

Potravinové alergie

Potravinové alergie

Ešte raz sa zastavme pri potravinách a ich vplyvu na atopický ekzém. Pýtate sa, či... Víac...

Rady pre deti

Riziko atopického ekzému u detí

Riziko atopického ekzému u detí

Veľmi častou otázkou je miera rizika vzniku choroby u dieťaťa, pokiaľ je jeden... Víac...

Domáce prostredie detí

Domáce prostredie detí

Úprava domáceho prostredia v prípade atopického ekzému u dieťaťa je ešte... Víac...

Život atopika čítanie a rady o starostlivosti o pokožku


Všetko o ekzéme

Diagnóza: atopický ekzém

Atopický ekzém je chronické, svrbiace, zápalové ochorenie kože, vznikajúce geneticky. V žiadnom prípade sa teda nejedná o nákazlivé ochorenie. Existujú tu dva okruhy poruchy a to... Víac...

Diagnóza: atopický ekzém

Starostlivosť o pokožku

Vplyv stravy na atopický ekzém

Kontrolovať stravu ekzematikov by sme mali hlavne u malých detí, kde sú častými alergénmi napríklad kravské mlieko, orechy, sója, vaječný bielok a ryby. To neznamená, že by pre ostatné... Víac...

Vplyv stravy na atopický ekzém

Rady pre deti

Riziko atopického ekzému u detí

Veľmi častou otázkou je miera rizika vzniku choroby u dieťaťa, pokiaľ je jeden z rodičov postihnutý atopickým ekzémom. Pretože atopia je vrodený predpoklad, nededí sa ochorenie samé, ale... Víac...

Riziko atopického ekzému u detí

Ostatné

Ekzém v letnom období

V letnom období sa viacerým bežným ekzematikom s atopickým ekzémom stav zlepší. Existuje ale skupina závažných pacientov, trpiacich rozsiahlym ekzémom, ktorý naopak v letnom období... Víac...

Ekzém v letnom období

Život atopika čítanie a rady o starostlivosti o pokožku

– Môj príbeh atopika
– Všetko o atopickom ekzéme
– Strava a správna hygiena
– Rady pre deti

Viac ..

On-line poradňa Radi Vám poradíme ...

– Ako užívať Protopan®
– Najčastejšie otázky
– Zdieľame príbehy
– Napíšte nám

Viac ..

Produkty

Protopan® - pre komplexnú starostlivosť o pokožku.
Všetky informácie o prípravkoch Protopan ® určených pre komplexnú starostlivosť o kožu. Možnosť nákupu so zárukou priamo od výrobcu vr. odoslanie do 24 hodín.

Viac ..

Starostlivosť zvonku

Starostlivosť zvnútra