Ekzém v letnom období

V letnom období sa viacerým bežným ekzematikom s atopickým ekzémom stav zlepší. Existuje ale skupina závažných pacientov, trpiacich rozsiahlym ekzémom, ktorý naopak v letnom období pozorujú zhoršenie. To znamená, že u týchto ľudí sa ekzém v miestach bežného výskytu oživuje a objavujú sa aj nové plochy a to hlavne na hornej polovici tela. Títo ľudia sa nemôžu pohybovať na slnku, trávia väčšinu času v tieni a mali by si postihnutú kožu neustále ochladzovať.

Atopický ekzém v létě - Protopan®

K letu patrí samozrejme aj ochrana proti slnečnému žiareniu a to je obzvlášť u pacientov s ekzémom veľmi dôležité. V období medzi jedenástou a štrnástou hodinou, keď je priame slnečné žiarenie najnebezpečnejšie, by sa ekzematici vôbec nemali pohybovať na slnku. V ostatných, menej rizikových hodinách, je možný krátky pobyt na priamom slnku, ale len s dôkladnou ochranou pred žiarením. Voliť by sa mali prostriedky s minimálnym ochranným faktorom 30, čím má človek svetlejšiu pleť a vlasy, tým by mal byť ochranný faktor vyšší.

Ochranné prostriedky pre osoby trpiace na atopický ekzém a špeciálne pre deti, trpiace touto chorobou, by sa mali nakupovať v lekárňach, kde je široký výber. Deťom do dvoch rokov sa odporúčajú ochranné faktory v krémoch, fungujúcich na fyzikálnom podklade, to znamená, že pokožka odrazí všetko žiarenia, ktoré k nej príde. Sú to tzv. fyzikálne ochranné faktory. Deťom nad dva roky sa už odporúčajú bežné, kombinované alebo chemické faktory, ale vždy také, ktoré sú špeciálne vyrobené pre deti. Tieto prostriedky sú vodeodolné, teda sa nezmývajú pri častom kúpaní vo vode, ktoré je v letnom období u ekzematika nutné a zároveň sú odolné voči oteru. Tieto krémy nie sú zameniteľné s ochrannými krémami pre dospelých.

U pacientov, ktorý netrpia závažnou formou ochorenia a ich ekzém nie je práve v akútnej fáze, je bežný pohyb na slnku celkom prospešný. Klasické opaľovanie, kedy človek trávi na  priamom slnku aj niekoľko hodín, je ale úplne nevhodné. Tu totiž dochádza k prehriatiu kože a teplo, ako bolo povedané, je jedným zo zhoršujúcich faktorov. Po spotení alebo zaparení sa zhoršuje svrbenie a dosť často aj samotný ekzém. To sa týka pobytu doma, ale aj pri mori. Pobyt pri mori je z mnohých dôvodov aj pre ekzematikov prospešný, ale aj tu treba dodržiavať zásady, o ktorých už bola zmienka.

Jedno doporučenie – vždy je dobré sa po vystúpení z mora opláchnuť sladkou vodou. Soľ s potom vytvára kryštáliky, ktoré dráždia kožu a to znovu podporuje svrbenie a ekzém samotný.

Sdílet ...

Facebook Protopan Twitter Protopan Google plus Plus E-mail


Hlavná stránka » Atopický ekzém » Ostatné » Ekzém v letnom období


Všetko o ekzéme

Diagnóza: atopický ekzém

Diagnóza: atopický ekzém

Atopický ekzém je chronické, svrbiace, zápalové ochorenie kože, vznikajúce geneticky.... Víac...

Diagnostika ekzému

Diagnostika ekzému

Skúsený lekár nemá s diagnostikou atopického ekzému veľké problémy. Vec, ktorá... Víac...

Starostlivosť o pokožku

Vplyv stravy na atopický ekzém

Vplyv stravy na atopický ekzém

Kontrolovať stravu ekzematikov by sme mali hlavne u malých detí, kde sú častými... Víac...

Potravinové alergie

Potravinové alergie

Ešte raz sa zastavme pri potravinách a ich vplyvu na atopický ekzém. Pýtate sa, či... Víac...

Rady pre deti

Riziko atopického ekzému u detí

Riziko atopického ekzému u detí

Veľmi častou otázkou je miera rizika vzniku choroby u dieťaťa, pokiaľ je jeden... Víac...

Domáce prostredie detí

Domáce prostredie detí

Úprava domáceho prostredia v prípade atopického ekzému u dieťaťa je ešte... Víac...

Život atopika čítanie a rady o starostlivosti o pokožku


Všetko o ekzéme

Diagnóza: atopický ekzém

Atopický ekzém je chronické, svrbiace, zápalové ochorenie kože, vznikajúce geneticky. V žiadnom prípade sa teda nejedná o nákazlivé ochorenie. Existujú tu dva okruhy poruchy a to... Víac...

Diagnóza: atopický ekzém

Starostlivosť o pokožku

Vplyv stravy na atopický ekzém

Kontrolovať stravu ekzematikov by sme mali hlavne u malých detí, kde sú častými alergénmi napríklad kravské mlieko, orechy, sója, vaječný bielok a ryby. To neznamená, že by pre ostatné... Víac...

Vplyv stravy na atopický ekzém

Rady pre deti

Riziko atopického ekzému u detí

Veľmi častou otázkou je miera rizika vzniku choroby u dieťaťa, pokiaľ je jeden z rodičov postihnutý atopickým ekzémom. Pretože atopia je vrodený predpoklad, nededí sa ochorenie samé, ale... Víac...

Riziko atopického ekzému u detí

Ostatné

Ekzém v letnom období

V letnom období sa viacerým bežným ekzematikom s atopickým ekzémom stav zlepší. Existuje ale skupina závažných pacientov, trpiacich rozsiahlym ekzémom, ktorý naopak v letnom období... Víac...

Ekzém v letnom období

Život atopika čítanie a rady o starostlivosti o pokožku

– Môj príbeh atopika
– Všetko o atopickom ekzéme
– Strava a správna hygiena
– Rady pre deti

Viac ..

On-line poradňa Radi Vám poradíme ...

– Ako užívať Protopan®
– Najčastejšie otázky
– Zdieľame príbehy
– Napíšte nám

Viac ..

Produkty

Protopan® - pre komplexnú starostlivosť o pokožku.
Všetky informácie o prípravkoch Protopan ® určených pre komplexnú starostlivosť o kožu. Možnosť nákupu so zárukou priamo od výrobcu vr. odoslanie do 24 hodín.

Viac ..

Starostlivosť zvonku

Starostlivosť zvnútra